Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yusufeli’nde Şantiyeden Çıkmak Yasak

Yapımı devam eden Artvin Yusufeli Barajı’nda Valilik kararıyla işçilerin şantiyeden çıkması yasaklandı.

yapi.com.tr
Yusufeli’nde Şantiyeden Çıkmak Yasak

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralinde koronavirüs vaka sayısı hızla artmaya başladı. Pazartesi günü Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ise artan vakalar nedeniyle işçilerin şantiye alanından çıkmasını yasaklayan karar aldı. İşçiler ise koronavirüse yakalanan işçilerle aynı şantiyede oldukları ve salgına yakalanmamak için işten çıkmak istedi.

BirGün’den Rıfat Kırcı’nın haberine göre; Valiliğin aldığı karar nedeniyle ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi hakları elinden alınan işçiler iş bırakma eylemi yaptı.

Şantiyede bulunan bir işçi durumu şu sözlerle anlattı: “Kurban Bayramı’nda işçileri gönderdiler sonra hiçbir önlem almadan hiçbir test yapmadan, karantina olmadan geri getirdiler. Yusufeli’nde hiç vaka yoktu. Kurban Bayramı’ndan sonra bu şirket yüzünden vakalar arttı. Şimdi de bizi buraya koronavirüsle iç içe hapsediyorlar. Ortam zaten hijyenik değil. Test yapılıyor sözde ama test sonucu gelene kadar o kişi 2-3 gün boyunca bütün şantiyeyle iletişim halinde. Test sonucu pozitif çıkan bir arkadaşı alıp götürdüler sabah. Biz akşamdan beri o adamla birlikteydik. Biz de şantiyeyi kapatın, 20 gün gönderin herkesi evine dedik. Onlar da yanaşmadılar Valilik’in kararını aldılar arkalarına bu nedenle işsizlik maaşımız ve tazminatımız elimizden alınmış oldu.”

Şantiyeyi ziyaret ederek işçilerle görüşen CHP Yusufeli İlçe Başkanı Avukat Barış Demirci ise şöyle konuştu: “Kurban Bayramı dönüşü hiçbir karantina olmadan şirket işçileri şantiyeye soktu. Şantiyede de koronavirüs saptaması oldu ve şu anda vakalar ciddi oranda arttı. Valilik’te işçilerin yatılı çalışmasına dair karar çıkarttı. İşçiler de ‘hijyen yok, yemekhaneler, 5-6 kişi kalınan şantiye odaları bunlar ciddi anlamda tehdit içeriyor’ diyor. Dolayısıyla ‘bizim haklarımızı verin biz de işi bırakalım’ diyorlar. Ama işten çıkışın işveren tarafından yapılmasını istiyorlar ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı alabilmek için. İşçilerin 2 alternatifi var ya bu son derece sağlıksız koşullarda, koronavirüsle iç içe çalışmaya devam edecekler ya da istifa edecekler. İşçi kendisi istifa ederse ihbar tazminatı ve işsizlik maaşıyla kişi başı 35-40 bin lira kaybedecek. Şirket ise ‘Valilik kararı var, benim kapım açık, kimseyi çıkartmıyorum gelin çalışın’ diyor. Buradaki işçi sayısı 3 binin üzerinde ama bu talepte bulunan işçi sayısı bin civarında. Yine de eylem yapan 2-3 bin arası işçi var.”

Öte yandan işçilerin eylemi sürerken şantiye proje müdürü, işçilere sözlü olarak taleplerinin karşılanacağını bildirdi. İşçilerin aktardığına göre, şantiyede süresiz karantina kararı alındığını bildiren proje müdürü, isteyen işçilerin tüm haklarını alarak işten ayrılabileceklerini bildirdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yusufelinde-santiyeden-cikmak-yasak_181453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!