Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yüzde 6 İnşaatı Turgut Özal İstedi'

Acarkent'te ise Boğaz'ın dışında bir orman alanında büyük bir şehir kurulduğunu vurgulayan Evren, "Milli Güvenlik Konseyi zamanındaki çıkarılan kanun bu değildi. Sonradan Özal zamanında çıkarıldı o kanun" diye konuştu.

Milliyet Gazetesi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da yaşanan orman talanını değerlendirirken, "Çok sayıda kanun var, fakat tatbik etmiyoruz. Suiistimallere açık bırakıyoruz" dedi. Boğaziçi Kanunu'nu 1983 yılında çıkardıklarını kaydeden Evren, "O zaman henüz seçimler yapılmadı. Kanunun bir maddesinde şöyle demişiz:

Kanun Boğaziçi'yle ilgili
'Boğaziçi kıyı ve sahil şeridinde ve ön görünüm bölgesinde konut yapılamaz.' Zaten Acarkent orman içinde yapılıdır. Bizim çıkardığımız kanun ise Boğaziçi ile ilgili" dedi. Boğaziçi'nde koruluklar olduğuna dikkat çeken Evren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1983'ün kasım ayında seçim yapıldı. Özal hükümeti geldi. Milletin seçtiği bir parlamento ve Başbakanı da Turgut Özal'dı. Özal, hatırladığım kadarıyla 1984 senesinde bir gün bana geldi. Dedi ki: Efendim, Boğaziçi'nde koruluklar var. Yemyeşil, yani öyle duruyor. Biz buranın içine villalar serpiştirsek, daha güzel olur. Buna müsaade etmem dedim. 'Efendim her tarafa yapmayacağız, bu alanın yüzde 6'sı oranında, böyle serpiştireceğiz' dedi. Evvela yüzde 10 falan dedi. Yüzde 6 deyince, pekâlâ, yapın dedim. O kanunu o hükümet çıkardı. Ama o kanun Acarkent ile ilgili değil."

Acarkent'te ise Boğaz'ın dışında bir orman alanında büyük bir şehir kurulduğunu vurgulayan Evren, "Milli Güvenlik Konseyi zamanındaki çıkarılan kanun bu değildi. Sonradan Özal zamanında çıkarıldı o kanun" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzde-6-insaati-turgut-ozal-istedi_50087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!