Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yüzlerce Kişi Haydarpaşa İçin Yürüdü

Haydarpaşa Dayanışması adıyla bir araya gelen onlarca grup, önceki hafta çıkan yangın hakkındaki şüphelerine yanıt istedi. Haydarpaşa için horona duruldu, sanatçı Yavaşoğulları “Kentsel dayanışma simgemiz karanlığa gömülmeye çalışılıyor” dedi.

bianet.org
Yüzlerce Kişi Haydarpaşa İçin Yürüdü

"Haydarpaşa Dayanışması" adıyla bir araya gelen sivil toplum örgütü, siyasi parti, belediye, sendika, meslek odaları ve platformlar, Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangının üzerinden tam bir hafta sonra eylem yaparak "Haydarpaşa Gar, Liman ve Kıyı alanını "pazarlanacak mal" olarak emlak tacirlerine sunmak isteyenlerin girişimle boşa çıkartılacak" dedi.

Dün (5 Aralık) Kadıköy İskele Meydanı'ndan garın yakınlarına yürüyen yüzlerce kişi "Ferman Padişahın, Garlar Bizimdir", "AKP elini Haydarpaşa'dan çek", "Kentsel dönüşüme de, Kırsal dönüşüme de hayır", "Haydarpaşa halkındır, Satılamaz" sloganları attı; Haydarpaşa için horona durdu.

Dayanışma grupları, yangının çıktığı saatin açıklandığı gibi 15.30 değil, 14.30 olduğunu ifade etti ve açıklamayı aynı saatte yaptı. Gruplar adına konuşan Nejat Yavaşoğulları "bugün sadece orman, dere, tarım ve yaşam alanları, tarihi ve kültürel değerleriniz akla, bilime, hukuka olmayan kararlarla hız edilmekle kalmıyor, ortak geleceğimiz de kentsel dayanışma simgemiz Haydarpaşa Garı gibi karanlığa gömülmeye çalışılıyor" dedi. Yavaşoğulları "Yangın, yıllardır savaş dahil olmak üzere tüm koşullarda hizmet vermiş Haydarpaşa'nın insansızlaştırılması için bahane olarak kullanılmamalı, Gar ve Vapur İskelesi bir an önce hizmete sunulmalı" diye konuştu.

Haydarpaşa hakkında yanıt bekleyen sorular

Yavaşoğulları şu sorulara yanıt beklediklerini söyledi:

* Yangının çıkış saati İstanbul halkının tanıklığıyla saat 14.30 olarak tespit edilmişken, neden 15.30 olarak açıklandı? Bu, geç müdahalenin bir mazereti mi?

* 17 Ağustos Depremi'nin üstünden 11 yıl geçmesine rağmen bugüne kadar neden deprem ve yangın gibi durumlar için acil önlem ve müdahaleye yönelik tedbir alınmadı?

* Kanunlar hiçe sayılarak yapılan izinsiz ve projesiz tadilatlar nedeniyle geçen ay da yangın riski yaşanmasına rağmen önlem alınmamasındaki ısrar neden? Bir ay önce çatıda meydana gelen yangın sonucu oluşan hasarlar resmi olarak kayıt altına alındı mı?

* İlgili davalar hala sürerken yetkililerin aymazlık ölçüsündeki tedbirsizlik cesareti nereden kaynaklanıyor?

* Devlet dairelerinde mesai saatleri dışında çalışılmazken, Haydarpaşa Garı'nda özellikle de yangın öncesindeki gece 1.30'a kadar kimler çalıştı? Tadilat neden mesai saatleri dışında sürüyordu? Kimler talimat verdi?

* Kadıköy Belediyesi'nin açıklamasından anlaşıldığı gibi belediye denetiminde basit onarım yapılabileceği kararına ve bu konudaki bir başvuruya rağmen neden denetim ve izinden kaçıldı?

* Tadilatı yapan firmanın birinci grup eski eserde tanımlanan basit onarımı yapabilecek yetkisi, bünyesinde restorasyon uzmanı var mı? Daha yangın sürerken "izolasyondan çıkmış olabilir" diyen yetkililer kim ve tespitleri hangi teknik incelemeye dayanıyor?

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzlerce-kisi-haydarpasa-icin-yurudu_84183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!