Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zemin Sistemlerinin Özel Terzisi; Ateco

Projeye ve kişiye özel geliştirdiği ürünlerle zemin sistemleri konusunda "özel terzilik" hizmeti sunan Ateco Zemin'in hikayesini, kurucusu Zafer Işık'tan dinledik.

Zemin Sistemlerinin Özel Terzisi; Ateco

Alamet-i farikası olan alüminyum paspasların ardından, karo halı, süpürgelik, yükseltilmiş döşeme, LVT ürün gamı ile zemin sistemleri konusunda entegre çözümler sunan Ateco Zemin; projeye özel geliştirdiği ürünlerle "özel terzilik" hizmetleri sunuyor. Onuncu yılını kutladığı 2018 itibariyle, Koleksiyon Ofis Mobilyaları'nın bayiliğini üstlenerek sunduğu hizmetleri daha da çeşitlendiren firmanın hikayesini, kurucusu Zafer Işık'tan dinledik.


Ateco Zemin olarak 2018’de onuncu yılınızı geride bıraktınız. Markanın nasıl kurulduğunu, bugüne nasıl geldiğini öğrenebilir miyiz?

Mali müşavir olarak çalışırken, 2008 yılında alüminyum paspas üretimi yapan Ateco Yapı firmasının satıldığını duyunca ticarete atılmaya karar verdim. Alüminyum paspas o yıllarda bugünkü kadar yaygın değildi. Farklı bir ürün olduğu için ilgimi çekti. Böylece know-how’ı ve makine parkuru ile birlikte Ateco Yapı’yı satın aldık. Buna zemin sistemlerinin hepsini kapsayacak yeni bir isim verelim, temiz bir sayfayla yolumuza devam edelim diyerek, 2008’in Mart ayında Ateco Zemin’i kurduk.

Öncesinde zemin sektörüne ilişkin bir deneyiminiz var mıydı?

Evet, Anıl Zemin’in eski ortağı ve mali müşaviri olmam sebebiyle sektöre çok uzak değildim. Bir yandan şirket ortaklığım vardı, bir yandan müşavirlik yapıyordum, bir yandan da siyasetle uğraşıyordum. Siyaseti bırakıp ticarete yöneleyim dediğimde, bildiğim bir alan olduğu için zemin sistemlerini seçip, Anıl Zemin’de olmayan bir ürünle yola çıktım.

Ateco Yapı’nın üretmekte olduğu alüminyum paspasları devam ettiriyorsunuz. Firma Ateco Zemin’e dönüştükten sonra üretimde bir değişiklik oldu mu? Ürün gamınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Alüminyum paspaslarda bizim kendi alüminyum profil kalıplarımız var. Her firmanın kalıpları kendine özgüdür. Bize özgü kalıpları tasarlattıktan sonra, alüminyum ekstrüzyon çeken firmalarda bu kalıpları yaptırıp, ona göre profilleri çektiriyoruz. Profillerin üst yüzeylerine ihtiyaca göre değişik malzemeler sunuyoruz. Bazı ürünleri Türkiye’den temin ediyoruz bazılarını ithal ediyoruz. Örneğin yuvarlak fırça diye tabir ettiğimiz diş fırçasını andıran fırçaları, profil kalıplarımızın ölçülerine özel ürettirip, ara girdilerini Hollanda’dan temin ediyoruz. Onun dışında makine parkuru olarak bildiğimiz kesme delme kısımları var. Türkiye’deki en uzun profillere aynı anda 12 delik delebilen bir makineyle bu işlemi yapıyoruz. Piyasada tekli, ikili, üçlü, dörtlü, hatta beşli delik delen makineler var ama on iki deliği aynı anda delebilen bu makineyi ihtiyaçlarımıza göre özel olarak yaptırdık.

Üretim tesisiniz nerede?

Reşitpaşa’da 600 m2’lik kapalı alana sahip bir üretim tesisimiz var. Şartnamelerde aranan paspas markalarından Artlines, Slimlines, Brushlines ve Ecolines bizim tescilli markalarımızdır. Alüminyum paspasta, farklı ihtiyaçlara göre ürün çeşitleri sunuyoruz. Müşterinin istediği ebat ve şekillerde paspaslar yapabiliyoruz. İstenilmesi durumunda logolu paspaslar da üretiyoruz. Bu logolar boyama ile değil, el emeğine dayalı oyma yöntemiyle oluşturuluyor. Markanız ya da sloganınız dijital baskı ile branda üzerine çıktı alındıktan sonra paspasın üzerine yerleştiriliyor. Şablondaki yerlere denk gelen kısımlar kesilip, başka renkte bir halı çıkarılan parçaya uygun kesim yapılarak oraya yapıştırılıyor. Böylece yazı sudan ve çamurdan etkilenmiyor, çabuk çıkmıyor.

Ateco markasının ardında nasıl bir yapılanma var? Uygulama ve tasarım ekiplerinizden bahsedebilir misiniz?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikasına haiz ekiplerimiz var. Yeri geldiğinde şantiyelerde projeye özel çalışmalar yapıyorlar. İstenilmesi durumunda döner kapı içlerine ya da farklı şekillerde paspaslar üretiyorlar. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların tamamına yakını müşteri portföyümüz içerisinde. Hem genel merkezlerinde hem şubelerinde bizim paspaslarımızı kullanıyorlar. Bu konuda tedarikçileri konumundayız.