Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeugma’dan Tarih Fışkırıyor

Zeugma antik kentinde bulunan “Dionisos Villası” ve kıyı şeridinde yapılan kurtarma kazılarında, “Danea ile Oğlu Perseus” konulu taban mozaiği ile

NTV-MSNBC
Zeugma’dan Tarih Fışkırıyor

b>Zeugma antik kentinde bulunan “Dionisos Villası” ve kıyı şeridinde yapılan kurtarma kazılarında, “Danea ile Oğlu Perseus” konulu taban mozaiği ile Demeter (Bereket Tanrıçası) heykeli gün ışığına çıkartıldı.

Yeni bulunan taban mozaiğinde, ‘iki balıkçı tarafından açılan sandıktan Danea ve oğlu Perseus’un çıkışı’ anlatılıyor. Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin,”Zeugma’daki kazılara tam destek veriyoruz, burayı turizme kazandıracağız” diye konuştu.

Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinde yapılan restorasyon ve kazı çalışmalarında, yeni bir mozaik ve heykel bulundu.
Arkeolog Mehmet Önal başkanlığındaki kazı ekibi tarafından, Zeugma antik kentinde bulunan “Dionisos Villası” ve kıyı şeridinde yapılan kurtarma kazılarında, “Danea ile Oğlu Perseus” konulu taban mozaiği ile Demeter (Bereket Tanrıçası) heykeli gün ışığına çıkartıldı.


Taban mozaiği, iki balıkçının açtığı sandığın içinden Danea ile oğlu Perseus’un çıkışını anlatıyor. Tam karşılarında bulunan kral Polydektes ise iki elini bebek Perseus’a doğru uzatarak yardım etmek istiyor.
40 santimetre uzunluğunda, mermerden yapılan başı ve vücudu örtülü “Tanrıça Demeter” heykeli ise sol elinde bulunan narla, bolluğu ve bereketi simgeliyor.
Bu arada, yine aynı bölgede, 400 kilden yapılmış mühür baskı da ortaya çıkartıldı.
23 Temmuz 2003 tarihinde başlatılan kurtarma kazıları için İl Özel İdare bütçesinden 297.5 milyar lira ödenek ayrılmıştı. Bu çalışmalarda, daha önceki yıllarda büyük kısmı kazılarak meydana çıkartılmış olan Dionysos Villası’nın kazısı tamamlanarak, hazırlanacak proje doğrultusunda restore edilerek turizmin hizmetine sunulacak.
Kazı çalışmalarında yer yer 2-5 metre kalınlığındaki erozyon ve kültür toprağı kaldırılarak villanın dinlenme odası, mutfak, kiler ve deposundan oluşan 7 odası meydana çıkartıldı.
Amaç, her yıl bir villayı tüm güzelliği ile ortaya çıkartıp, turizme kazandırmak. Hedefleri, burayı büyük bir açık hava müzesi haline getirip, turistlerin bu zenginlikleri yerinde görmesini sağlamak.
Dünyanın en büyük mozaik müzesinin Tunus’ta , dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi ise Antakya’da bulunuyor.
Zeugma’daki mozaikler sergilenebilse, Gaziantep, dünyanın en büyük mozaik müzesine kavuşmuş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmadan-tarih-fiskiriyor_5678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!