Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma’da Kazı Çalışmaları Başlıyor

Gaziantep’in Nizip İlçesi’ne bağlı Belkıs Köyü’nde bulunan, Zeugma antik kentindeki kazı çalışmalarına Şubat ayında tekrar başlanacak. Gazi

NTV-MSNBC
Zeugma’da Kazı Çalışmaları Başlıyor

b>Gaziantep’in Nizip İlçesi’ne bağlı Belkıs Köyü’nde bulunan, Zeugma antik kentindeki kazı çalışmalarına Şubat ayında tekrar başlanacak.

Gaziantep Müze Müdürü Hamza Göllüce, bir süre önce ara verilen çalışmalara, çok kapsamlı olarak yeniden başlanacağını söyledi.

Gaziantep Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında yapılacak kazı çalışmalarını iki Türk, bir Fransız ve bir de İsviçre’den gelecek bilim ekibinin yapacağını belirten Göllüce, “Bu yıl yapılacak kazı çalışmalarında Birecik Barajı göl suları altında kalan bölgede ekipler kapsamlı çalışma yürütecekler” dedi.
Su altında kalan bölgede yapılacak çalışmada iki amaçları bulunduğunu, su altında kalan arkeolojik değerlerin sudan nasıl etkilendiklerini, belgelenecek ve kurtarılacak eserlerin elde edilmesi halinde, bunların nasıl kurtarılacağını tespit etmek olacağını vurgulayan Göllüce, “Su altında yürütülecek çalışmaları Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki bir ekip yapacak. Müze Müdürlüğü uzmanlarından oluşan ekibimiz ise ‘kıyı koruma’ ve ‘villa kazısı’ olarak iki aşamalı çalışacaklar. Kıyı koruma projesinde, kazı alanı içindeki 171 santimetre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğindeki koruma duvarını 50-60 santimetre yükselteceğiz, ayrıca 350-400 metre uzunluğunda kaya dolgu sistemi yapacağız. Çalışmalarımızın ikinci aşamasında ise Zeugma ören yerinde bulunan ‘Danae’ villasının kazı çalışmaları ile ‘Dionysos’ villasının restorasyon çalışmasını gerçekleştireceğiz. Bu çalışmaları Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Başkent Üniversitesi Restorasyon Bölümü öğretim görevlileri ile birlikte yapacağız” diye konuştu.

FRANSIZLAR TİYATRO ALANINI KAZACAK
Bir diğer kazı çalışmasının ise Fransa Nantes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Catherina Reyna başkanlığında yapılacağını belirten Göllüce, bu ekibin, Zeugma antik kentinde bulunan tiyatro alanındaki kazıları yapacağını belirtti.
İsviçre Bern Üniversitesi’nden Dr.Martin Hortman’ın başkanlık edeceği ekibin de ‘Askeri Lejyon’ kazısını yapacağını ifade eden Göllüce, çalışmaların Şubat ayı içinde başlayacağını bildirdi.
Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından yürütülecek çalışmaların Özel İdare Müdürlüğü tarafından finanse edileceği, yabancı ekiplerin ise harcamalarını kendi imkanları ile karşılayacağı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmada-kazi-calismalari-basliyor_8659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!