Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeybekci: Fed Loto Tahmincisi Gibi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Fed'in 'En kırılgan ülke Türkiye' açıklamasını eleştirerek Fed'i loto tahmincisine benzetti.

yapi.com.tr/AA
Zeybekci: Fed Loto Tahmincisi Gibi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelişmekte olan 15 ülkeye yönelik analizinde Türkiye'yi ekonomisi en kırılgan ülke olarak değerlendirilmesini eleştirerek, "Türk ekonomisi anlamında bir loto tahmincisi gibi kur, faiz, enflasyon, cari açık diye bu rakamlara bakmaktansa ekonomisinin geneline bakmak lazım.

Genele bakıldığında Türk ekonomisi, bütün göstergelerinde önümüzdeki süreçte çok daha olumlu hale geleceği sağlıklı bir yapıya sahiptir" dedi.

Zeybekci, Ege İhracatçı Birlikleri'nin "2013 yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni"nin ardından gazetecilerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelişmekte olan ülkelere yönelik analizinde, Türkiye'yi ekonomisi en kırılgan ülke olarak değerlendirilmesiyle ilgili görüşlerini sorması üzerine, Fed'in yaptığı açıklamanın, geçtiğimiz günlerde Standard and Poor's'un yaptığı açıklamaya paralel olduğunu ifade etti.

"Türkiye olarak sanıyorum 5 kriterde yapılan bir değerlendirme var" diyen Zeybekci, yapılan değerlendirmelerden birinin cari açıkla ilgili olduğunu belirtti.

Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye, cari açık dışındaki değerlendirmelerde diğer gelişmekte olan ülkelerle aynı sonuçları gösterirken, cari açıkla ilgili son aylarda bazı rakamlardan dolayı açık veriyor. Dış ticaret açığı olarak algılanmaması gereken altın ithalatı var. Bu alanda şu anda yüzde 7'nin üzerinde, yüzde 8'e yakın bir dış ticaret açığı görüntüsü var. Altın hariç bu dış ticaret açığı, yüzde 6 civarındadır. Bu rakam dikkate alındığında, Türkiye ekonomisi açısından diğer kırılgan ülkelerde en kırılgan ülke grubunda değil, ortalama ülkeler grubundadır. Kaldı ki son bir yıllık sürece baktığımızda gerek faiz oranlarında gerekse Türk lirası değerinde Türkiye, bu 15 gelişmekte olan ülkenin içinde ayrışarak da iyi bir performans göstermiştir."

Türk lirasında yüzde 30 civarında değer kaybının son 13 ayda yaşandığına dikkati çeken Zeybekci, bunun yüzde 14'ünün 17 Aralık öncesinde yaşandığını, bu tarihten sonraki değer kaybının ise yüzde 16 civarında olduğunu kaydetti.

Dövizde yaşanan artışın geçici olduğunu dile getiren Zeybekci, Türkiye'nin diğer ülkelerle kıyaslanmayacak özelliklerinin bulunduğunu vurguladı.

Zeybekci, şunları söyledi:

"Türkiye'nin yüzde 12,5 tasarruf oranlarıyla geçtiğimiz kalkınma performanslarını beklemek, pek matematik kurallarına uymamaktadır. Türkiye'nin tahmin edilemeyen bir şekilde kayda geçirilemeyen bir ekonomisi de var. Bu ekonomiyi her ne kadar istemesek de her ne kadar tasvip etmesek de Türkiye için bir ayrı güç kaynağıdır. Onun için Türk ekonomisi anlamında bir loto tahmincisi gibi kur, faiz, enflasyon, cari açık diye bu rakamlara bakmaktansa ekonominin geneline bakmak lazım. Genele bakıldığında Türk ekonomisi, bütün göstergelerinde, önümüzdeki süreçte çok daha olumlu hale geleceği sağlıklı bir yapıya sahiptir. Önümüzdeki günlerde çok daha güzel sonuçlar olacak. Biz bunu son 1,5 aydır söylüyoruz. Bu hengame içinden bir kriz çıkmaz ve çıkmayacaktır. Önümüzdeki dönemde Türk ekonomisi ayrışarak 2023 hedeflerine doğru sağlıklı bir şekilde yoluna devam edecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeybekci-fed-loto-tahmincisi-gibi_117043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!