Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

FED'in Hedefi Tahvil Alımının 2014'te de Azalmaya Devam Etmesi

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 75 milyar dolara indirdi. Bernanke, ekonomik gelişmenin devam etmesi halinde FED’in gelecek yıl boyunca da varlık alımlarını daha fazla azaltma yönünde benzer ılımlı adımlar atabileceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
 FED'in Hedefi Tahvil Alımının 2014'te de Azalmaya Devam Etmesi

ABD Merkez Bankası (Fed), 17- 18 Aralık tarihlerinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, ekonomiye destek amacıyla yürüttüğü aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 2014 yılı Ocak ayından başlayarak 75 milyar dolara düşürme kararı aldı. Bu alımların 40 milyar dolarlık tutarı Amerikan hazine bonosuna, 35 milyar dolarlık bölümü de konut kredisi tahvillerine aktarılacak. Fed, faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

FOMC yaptığı açıklamada, "Tam istihdama erişim ve iş gücü piyasalarındaki olumlu gelişmelerin ışığında komite varlık alımlarını mütevazi ölçüde azaltma kararı almıştır” ifadelerine yer verdi. Komite ayrıca iş gücü piyasasından gelecek haberlerin  beklentiler dahilinde olması ve enflasyondaki hareketin uzun vadeli trendle uyumlu seyretmesi durumunda varlık alımlarının daha da azaltabileceğini belirtti.

Öte yandan Fed, 'hedef faiz oranlarını', işsizlik oranı yuzde 6,5’un üzerinde kaldığı ve enflasyon oranı da yüzde 2,5’u geçmediği sürece değiştirmeyeceği konusundaki görüşünü korudu.

"FED 2014 boyunca da varlık alımlarını daha fazla azaltma yönünde benzer ılımlı adımlar atabilir"

FOMC'un açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Ben Bernanke, varlık alımlarını azaltma kararının ilerlemenin bir işareti olduğunu belirtti ve ekonomik gelişmenin devam etmesi halinde FED’in gelecek yıl boyunca da varlık alımlarını daha fazla azaltma yönünde benzer ılımlı adımlar atabileceğini kaydetti. Bernanke, ekonomik iyileşmenin hala tamamlanmaktan çok uzak olduğunu ifade ederek, uzun vadeli işsizlik oranlarının da kaygı yaratmaya devam ettiğini dile getirdi.

Bernanke, bir soru üzerine, bankanın Ocak ayının sonundan itibaren başkanlığına gelmesi beklenen Janet Yellen'in bankanın bu kararını tamamen desteklediğini bildirdi. Yelen ile başkanlığa aday olmadan önce bile yakın istişare içinde olduklarını vurgulayan Bernanke, bu karardan önce de kendisiyle konuyu görüştüklerini söyledi. Bernanke ayrıca, bankanın kararında kendisinin görevinden ayrılmasının bir etkisinin olmadığını dile getirdi. FED Başkanı Bernanke, aşamalı olarak enflasyonun yüzde 2'ye gelmesini beklediklerini ama bunun olmaması halinde gerekli adımları da atacaklarını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-fedin-hedefi-tahvil-aliminin-2014te-de-azalmaya-devam-etmesi_115106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!