Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeytin Ağaçları Taşınamaz

Doğabilimci Prof. Doğan Kantarcı, tartışma yaratan kanunsuz düzenleme ile taşınacak zeytin ağaçlarının hepsinin öleceğini ifade etti.

yapi.com.tr
Zeytin Ağaçları Taşınamaz

Hükümetin kömürle çalışan termik santrallerin talebi üzerine çıkardığı kanunsuz yönetmelikle zeytin ağaçlarını başka yerlere taşıma vaadi, bilime aykırı bulundu. Doğabilimci Prof. Doğan Kantarcı, zeytin ağaçlarının bulundukları yerlerden başka alanlara taşınmaları halinde hepsinin ölebileceğini bildirdi. Kanunsuz yönetmeliğin ‘kişiye özel' ifadelerle çıkarıldığını belirten Kantarcı, zeytin ağaçlarının sökülme sırasında kılcal damarları durumundaki bağlarının kopacağını söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Kantarcı, hazırladığı 29 sayfalık raporunda, zeytin ağaçlarının niçin taşınamayacağını bilimsel verilerle sıraladı. Zeytinliklerin genelde kireç taşından oluşmuş topraklarda yetiştiğini, eğimli arazideki zeytinliklerin ise orman alanındaki yabani zeytin ağaçlarının ve delicelerin aşılanması ile kazanıldığını belirten Prof. Kantarcı, “Taşlı ve taşların arasında köklerin geliştiği bir arazide zeytin ağaçlarını söküp, taşımak mümkün değildir. Aksi halde sökme sırasında, ağacın topraktan su ve besin maddesi almasını sağlayan ince kökleri kopar. Ne yönetmelikle gündeme gelen Akbelen'in ne de başka bir yerin, hiçbir yere zeytini taşınamaz, taşınırsa ölür.” tespitinde bulundu.

Kişiye özel düzenleme olamaz
Prof. Doğan Kantarcı, kanuna aykırı olarak çıkarılan yönetmelikte zeytinliklerin sökülmesi, taşınması ve maliyetlerin üstlenilmesi konusunda ‘kişilere' atıf yapıldığına da dikkat çekerken, bu ifadelerle belirli kişiler ve şirket sahiplerini işaret edildiğini söyledi. Kantarcı, “Kişiye özel düzenleme yapılamaz. Ne yazık ki yönetmelikteki ifadeler düzenlemenin kişiye özel çıkarıldığını gösteriyor.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytin-agaclari-tasinamaz_189794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!