Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zor karar: Yıkalım mı, Yıkmayalım mı?

Zeytinburnu'nda çöken Huzur Apartmanı'nın yanındaki iki binada 'Yıkalım, yıkmayalım' tartışması yaşanıyor.

Radikal Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\52073.gif" align="left" hspace=5 vspace=5> Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'ndeki 29 numaralı Huzur Apartmanı'nın çökmesiyle yanındaki binalar güvenlik amaçlı boşaltıldı. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan iki binadaysa derin bir görüş ayrılığı var. Kadakal binasında yaşayanlar evlerinden çıkmayacağını söylüyor: "Binada hasar yok, yıkılmasın." M. Tekneci apartmanındaysa durum farklı: "Belediye binayı bir an önce yıksın." Zeytinburnu Belediyesi'yse binalarla ilgili incelemenin sürdüğünü, kararın henüz netleşmediğini belirtiyor. İstanbul Büyüşehir Belediyesi de binanın yıkılma nedenine ilişkin teknik raporu bugün açıklayacak.
Kadakal aparmanındaki dairelerden birinin sahibi olan Gülseren Özkan, Zeytinburnu Belediyesi'nin iki sene önce binanın önündeki bodrum katlarını kapatırken kepçenin birinci katın balkonunu deldiğini anımsatıyor. Özkan'a göre bu apartmanda yaşayanlar için iyi olmuş: "Biz balkonları tamir ederken kolonları da güçlendirdik. Bu yüzden binamız sağlam. Zaten binayla aramızda yol vardı bu yolun üzerindeki ağaçlar yıkıma karşı apartmanı korumuş."
Özkan, belediye ekiplerinin apartmanı boşalttıktan sonra içine demir bir çubuk koyduğunu yamulması halinde yıkım kararı alacaklarını belirtiyor. Binada kiracı olarak oturan Dursun Durkaya'ın derdiyse özel eşyalarına ulaşamamak: "Ailem dışarı pijamayla çıktı. Çocuklar okula gidemiyor. Bu bina hasarsızdı ama yandaki bina yıkıldıktan sonra ne oldu da bir anda hasarlı oldu. Yetkililer bir an önce karar verse de biz de normal hayatımıza devam etsek."
Durkaya, M. Tekneci apartmanı hakkında da yorum yapıyor: "O tabii ki yıkılır. 14'lük demir kullanacakları yerde 6'lık demir mi kullanılır?"

'Binadan içeri giremedim'
Komşularında kalan M.Tekneci apartmanı sakinleri de evlerine yeniden girme taraftarı değil. Hayati Bektaş, canını sokakta bulmadığını söylüyor: "Apartmanımız ağır hasar aldı. Belediye bu apartmanı yıkmak istemiyor. Bizim istediğimiz binanın yıkılıp yeniden yapılması. Gerekirse masrafları yarı yarıya karşılarız. Yoksa bu binaya iki makyaj yapıp bırakırlarsa içine girip oturmam, başkasına da satmam; ben katil miyim?"
Bina sahibi Ahmet Tekneci de temkinli konuşuyor, "Eğer hasarlıysa yıkılmalı. Dün eve girmeye çalıştım giremedim. Kapı zorlama yapmış. Yıkılan bina depremde hasar görmüştü 40-50 gün boş kaldı. Bizimki de hasarlıysa belediye yıksın."
Sonuç olarak iki bina sakinlerinde 'huzur'u kalmamış görünüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zor-karar-yikalim-mi-yikmayalim-mi_52073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!