Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu 1.6 Milyar Dolar Kâr Eder

İstanbul'a bir çok yeni mekanları projelendirerek kazandırmış olan bir girişimci mimar dün bize bir not göndermiş; Zorlu'nun yapacağı yapının neler getirip götüreceğini...

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BAYER
1 Zorlu 1.6 Milyar Dolar Kâr Eder

stanbul'a bir çok yeni mekanları projelendirerek kazandırmış olan bir girişimci mimar dün bize bir not göndermiş; Zorlu'nun yapacağı yapının neler getirip götüreceğini...

Okuyoruz:

"Tüm kamuoyunun takdirini kazanıp, yabancı yatırımcılar karşısında değerlerimizi koruyan Zorlu Grubu, Karayolları'nın yılan hikayesine dönen ihalesini azımsanmayacak bir rakama 800 milyon dolar karşılığı kazandı. Buraya kadar kamuoyunun bilgisi dahilinde olan bu olayın ekonomik, sosyal ve kentsel açıdan irdelenmesi bizleri farklı bir bakışa götürecektir.

Zorlu Grubu'nun 800 milyon dolar vererek aldığı alan 83.216 m²; Bu alana ait imar hakkı e=2.80 h=serbest olup... Toplam 83.216x280=233.004,80 m², bodrum katlar emsal harici olup 83.216x2 (çarşı katları)= 166.432 m² dahil edildiğinde, 400.000 m²'lik faydalı alan yaratılabilecektir.

İlk iki bodrum kat haricinde yapılacak 3 ve 4'ncü bodrum katlarında otopark ve gerekli alanlara ayrılacağı düşünülürse, yaklaşık 560.000 m²’lik 'devasa' bir inşaat ortaya çıkacaktır. Bu alanın yaklaşık 380.000 m²’lik kısmı satılacak alan olarak düşünülmelidir.

Çevre değerleri açısından ortalama 8000 $/m² satışı yapılabilecek bu alanın toplam gelirinin 380.000 m² x 8000 $/m² = 3.040.000.000 $ olması beklenmektedir.

İnşaatın niteliği dikkate alındığında m2 maliyetinin en çok 1000 $ civarında olacağı düşünülürse toplam maliyeti 560.000 m² x 1000$/m² =560.000.000 $ olacaktır.

Bu durumda arsa ve inşaat maliyeti 1.360.000.000 $ hesap edilebilir. Maliyet-gelir hesabı sonucunda 1.680.000.000 $'lık bir kâr olacağı açıktır.

Bu alanda yapılacak inşaatın projelerinin de bir dönem kamuoyunu meşgul edeceği açıktır. Yapılması düşünülen inşaatın ticaret+işmerkezi olması nedeniyle bölgeye getireceği yükün nasıl bir sonuç yaratacağını düşünmek bile İstanbullulara 'zorlu yolların' beklediğinin işaretlerini verecektir. Bu alanda ihtiyacı karşılayacak 30 bin (15 bin aracın giriş çıkışı) aracın daha o bölgeye gelmesiyle neler olacağını sizler düşünün.

Bölgede yapılmakta olan ve gelecekte yapılması düşünülen binaların İstanbulluların nasıl bir yaşama hazır olmaları gerektiğinin açık bir ifadesidir.

Kimsenin kazancında, parasında ya da yerinde gözümüz yok ama bu yaşam da bizim değil mi!"

Akmerkez'in 4 katı

Sonra mimar beyle telefonla görüştük:

- Buraya ne kadar bir yapı bloğu yerleştirilecek..

- Şöyle örnekleyeyim... Şişli'deki Cevahir İş Merkezi kadar... Akmerkez'in dört misli kadar... Metrocity'nin beş altı misli kadar... Toplam 560 bin m² inşaat yapacak Zorlu...

Akmerkez'i 118 bin m² olarak hatırlıyorum. Kanyon da 130 bin m²... Büyüklüğü böyle göz önüne getirebilirsiniz.

- Bir de Dubai Towers projesi var.

- İETT arazisinde Zorlu'dan daha büyük, 840 bin m² inşaat yapılacaktı, sonra çeşitli nedenlerle projeyi durdurdular; ama şimdilik... Yine gündeme getireceklerini söylüyorlar ama bu kadar yoğunlukta olmaz belki. Büyükdere Caddesi'nde cinayet işleniyor, kimse aldırmıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-1-6-milyar-dolar-kar-eder_52504.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ZORLU GURUBUNA YAPILAN BÜYÜK HAKSIZLIK. HERZAMAN BÖYLE OLMUŞTUR. BU VATAN İÇİN GERÇEK MANADA ÇALIŞAN, DİDİNEN İÇİ VATAN SEVGİSİ DOLU İNSANLARIN ÖNLERİNE HEP BÖYLE ZORLUKLAR ÇIKARILMIŞTIR. AMA TÜM ZORLUKLARI ZORLU GURUBU AŞACAKTIR. EMİNİM BU İHALEYİ KAZANAN ZORLU GURUBU DEĞİL DE BİR BAŞKA GURUP (ONLAR KENDİLERİNİ BİLİR) OLSAYDI İNŞAATLAR ŞİMDİYE KADAR BİTMEK ÜZEREYDİ. MİLLET ARTIK UYANSIN. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!