Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkan Kadir Topbaş; “Karayolları Arazisinin Yüksek Fiyata Satışı Bizi Umutlandırdı...”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Satış rakamı tahminlerimizin üstünde. Bu bizi umutlandırdı ve İETT arazisinin satışından beklentilerimiz yükseldi” dedi.

ibb.gov.tr
Başkan Kadir Topbaş; “Karayolları Arazisinin Yüksek Fiyata Satışı Bizi Umutlandırdı...”

b>Zincirlikuyu’daki Karayolları arazinin 800 milyon dolara Zorlu Grubu'na satılmasını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Satış rakamı tahminlerimizin üstünde. Bu bizi umutlandırdı ve İETT arazisinin satışından beklentilerimiz yükseldi” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen 13 adet Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nin toplu açılış töreninin ardından gazetecilerin Zincirlikuyu’daki Karayolları Genel Müdürlüğü arazisinin satışıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Bu arazinin İstanbul’un “kupon yerlerinden biri” olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, kamu arazilerinin satılmadan önce imar hadlerinin belirlenmesini ve buna göre satılmasını başından beri istediklerini ve söz konusu arazinin de bu doğrultuda yapılan düzenlemenin ardından satışa çıktığını kaydetti.

“İmar değişikliğinin rantı kamuya kaldı…”
Karayolları arazisini alan gurubun imar düzenlemesi konusunda kendilerini rahatsız etmeyeceğine ve kendi imarını bilerek hareket edeceğine dikkat çeken Başkan Topbaş, burada imar değişikliğiyle sağlanan rantın kamuya kaldığını hatırlattı.

İstanbul’un bu arazisiyle önemli bir kazanım elde edeceğini umduğunu ifade eden Topbaş, “Burada turizm ağırlıklı bir tesis kurulacak ve İstanbul için yeni bir fırsat olacak. Hem Zorlu Grubu’na hem de Bayındırlık Bakanlığımıza hayırlı olsun. Buradan sağlanan kaynak, duble yollar başta olmak üzere yine bu ülkenin yatırımlarında kullanılacak” diye konuştu.

“Levent’teki İETT arazisinin satışı için beklentilerimiz yükseldi…”
Satış rakamını da değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Satış rakamı tahminlerin üstünde. Daha önce daha düşük bir tahmin vardı. Bir gerçek var. Son bir yıl içinde İstanbul’daki gayrimenkul değerlerinde ciddi bir artış var. İstanbul’da büyük bir yatırım hareketliliği hissediliyor. Özellikle küresel sermaye İstanbul’da yatırım alanları aramakta ve yatırım için İstanbul’a gelmekte. İstanbul parlayan yıldız haline geldi. Satış rakamı bugün için çok iyi ama gelecekte çok daha değerli hale gelecek. Bu bizi umutlandırdı. Bizim de bu satıştan sonra yakında satışa çıkaracağımız Levent’teki eski İETT Garajı arazisi için beklentilerimiz yükseldi.”

Eski İETT arazisinin satış geliri ulaşım yatırımlarına harcanacak…
Satışı gerçekleştirilen Şişli’deki Cevahir Alışveriş Merkezi’nin tamamının ilk yıllarda takriben 300-400 milyon dolara satılacağını düşündüklerini ve bunu iyi bir para diye hesapladıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Ama sonradan öyle değer artışları oldu ki... Ekonomideki düzelmeler, güvenilir bir yönetimin bulunması, istikrarın var oluşu İstanbul’a hareketlilik kazandırdı, iyi bir rakama satışımız gerçekleşti. Hala bu trend devam ediyor ve giderek artıyor. Yapmış olduğumuz fizibilitede 150 milyon dolar civarında gördüğümüz İETT arazisi de giderek yükseldi. Satışta bir önceki yılın rakamlarının çok üstüne çıkacağına inanıyorum. İETT arazisinin satışından iyi bir rakam alırsak, bunu ulaşım yatırımları için harcayacağız. Ulaşım yatırımları için bizim takriben 1 milyar dolar ek kaynak geliştirmemiz gerekiyor. Kaynaklardan bir tanesi bu. Bu tür yerler belediyemize önemli kaynak teşkil edecek. Kaynakları ulaşım başta olmak üzere hizmete yönlendireceğiz. İstanbul’da 2012'ye kadar koyduğumuz 22,5 katrilyonluk ulaşım yatırımı hedefini yakalamak zorundayız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-kadir-topbas-karayollari-arazisinin-yuksek-fiyata-satisi-bizi-umutlandirdi-_52480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!