Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zorlu Enerji Grubu 'Sürdürülebilirlik Raporu' Yayınlandı

Zorlu Enerji'nin sürdürülebilirlik performansını, çevre, çalışanlar, paydaş kitlesi ve sosyal sorumluluk ana eksenlerinde değerlendiren rapor, Küresel Raporlama Girişimi tarafından da onaylandı. Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, yenilenebilir enerji kaynaklarını azami ölçüde değerlendirerek dünyanın geleceğini ve yeni nesilleri garanti

yapi.com.tr / AA
Zorlu Enerji Grubu 'Sürdürülebilirlik Raporu' Yayınlandı

Zorlu Enerji'nin sürdürülebilirlik performansını, çevre, çalışanlar, paydaş kitlesi ve sosyal sorumluluk ana eksenlerinde değerlendiren rapor, Küresel Raporlama Girişimi tarafından da onaylandı. Grubun 2009 yılı ve 2010 yılının ilk altı aylık dönemine ait çalışmaları içeren rapor hakkında bilgi veren Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, sürdürülebilir bir dünya için enerji sektörünün önümüzdeki yıllarda yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vermesi gerektiğinin altını çizerek, Zorlu Enerji Grubu olarak bu konuda üzerlerine düşeni yaptıklarını, yenilenebilir enerji kaynaklarını azami ölçüde değerlendirerek dünyanın geleceğini ve yeni nesilleri garanti altına almaya katkı sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Zorlu Enerji'nin çevresel sürdürülebilirlik anlayışını iş yapış biçimi olarak benimsediğini ifade eden Özozan, çevre performansını sürekli iyileştirmekten ve daha iyi bir çevre için çalışma ilkesinden taviz vermeyeceklerinin altını çizerek, yatırımlarının ve Ar-Ge çalışmalarının çevresel ve sosyal sürdürülebilirlikle uyumlu olmasının birincil öncelikleri olduğunu söyledi. Sektörde sürdürülebilirlik çerçevesinde etik davranışa ve şeffaflığa önem verdiklerinin altını çizen Özozan, adımlarının mantıklı ve basiretli bir tüccar fakat sosyal ve çevre bilinci gelişmiş bir şirket olarak attıklarını, yatırım planlarının bu şekilde seyrettiğini dile getirdi.
    
Yayınladıkları raporun Türkiye'de ilk olduğunu ve devamının geleceğini ifade eden Özozan, ''Zorlu Enerji olarak biz eskiden beri bu sektördeydik ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz'' dedi. Çevreye ve insana saygılı olduklarını, sürdürülebilir kaynak kullanımına da çok önem verdiklerinin altını çizen Özozan, enerji üretiminde sürekliliğe verdiklerini söyledi. Özozan, sorumlu bir iş yapış biçimleri bulunduğunu, toplumu ve çalışanlarının mutlu etmek istediklerini, doğal ve kültürel mirasın korunmasında ciddi çalışmalar yaptıklarını önceliklerinin çevre ve insanlar olduğunu anlattı. Paydaşların sistemin içine sokulmamasından dolayı yaşananların özellikle HES'lerin yapım süreçlerinde görüldüğünü anımsatan Özozan, ''Hidro elektrik santrali yapılmasın mı? Elbetteki yapılsın, çünkü enerjiye ihtiyacımız var ama doğru bir şekilde yapılsın. Doğru bir kaynak yönetim planı ile yapılsın ve insanlar, yatırımcılar neyi nasıl yapacaklarını oradaki yerel halk ile kamuoyu ile paylaşsınlar'' diye konuştu.
    
Zorlu Enerji olarak Karbon Saydamlık Projesi'ne dahil olduklarını, bunun şirketlerin ne kadar şeffaf olduğunun belgelendiği bir program olduğunu anlatan Özozan, aynı zamanda sera gazı yönetim sistemini belgelendirdiklerini, bunun da çevreye hassasiyetlerini gösteren bir örnek oluşturduğunu ifade etti.
   
''Elektrik özelleştirme projeleriyle ilgileniyoruz''
   
Zorlu Enerji Grubu'nun yurtiçinde 763 megavat kurulu gücü olduğunu, 5 doğalgaz, 7 hidroelektrik, 1 jeotermal ve 1 rüzgar santrali bulunduğunu anımsatan Özozan, yurtdışında da Rusya, Pakistan ve İsrail'de yatırımları olduğunu söyledi. Türkiye'deki elektrik özelleştirme projeleriyle de ilgilendiklerini belirten Özozan, özellikle yerel yakıtların kullanımı konusunda ciddi hassasiyet gösterdiklerinin altını çizdi.
    
450 megavat yenilenebilir enerji portföyleri bulunduğunu, bunların yatırım aşamasına geldiğini belirten Özozan, Türkiye'nin en büyük rüzgar santraline sahip olduklarını, Rotor Elektrik santralının ikinci fazı olan 110 megavatın yapımı için teknoloji seçimiyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü, bunun ardından proje başlamak istediklerini bildirdi.
 Kızıldere'deki jeotermal tesisinde ciddi iyileştirme çalışmaları yaptıktan sonra kapasite artırımına gidip Türkiye'nin en büyük jeo termal projesini kurmayı hedeflediklerini, bununla ilgili olarak sondaj çalışmalarının devam ettiğini anlatan Özozan, yaz aylarında bu projenin temelini atmış olacaklarını, 75 megavatlık kapasite öngördüklerini söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-enerji-grubu-surdurulebilirlik-raporu-yayinlandi_86934.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!