Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı

Çamlıca Camisi yarışmasının sonuçları dün (15 Kasım 2012) kamuoyuyla paylaşıldı. Jüri, birinciliğe değer proje bulunmadığını, ikinci seçilen iki eserden biri olan klasik mimari üsluplu 6 minareli cami projesinin uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

yapi.com.tr
5

Yarışma Sonuçları

 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı
 • Çamlıca Tepesine Yapılacak Cami Açıklandı

Habertürk'te yayınlanan habere göre, 300 bin TL para ödüllü olan birincilik koltuğu jüri tarafından boş bırakılırken, ikinciliğe ve üçüncülüğe layık görülen projelere toplam 225 bin TL, 5 adet mansiyon ödülüne ise 25'er bin TL layık görüldü.

Çamlıca tepesine, İstanbul'un dört bir yanından görülecek şekilde yapılması planlanan cami için açılan yarışma, 23 Temmuz 2012 tarihinde duyurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman'ın başkanlığını üstlendiği 7 kişilik jüri heyeti, yarışmaya başvuran 62 proje arasında yaptığı değerlendirme sonucunda, finale kalan proje sayısını önce 40'a, ardından 20'ye düşürdü.

Birinciliğe değer proje bulunamadı

Kasım ayı başında son kez bir araya gelen  jüri üyeleri, Çamlıca tepesine inşa edilecek cami için, yarışma şartnamesine uygun proje bulamadı.
 
Mehmet Ali Kahraman (Jüri Başkanı), Ayşe Çalkan (Mimar), Prof. Dr. Suphi Saatçi (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rektör Yardımcısı), Mehmet Erdal (Y. Mimar), Hicran Çakmak (Mimar), Doç. Dr. Arzu Kocabaş Diren (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)'den oluşan jüri; son kararı, yarışmayı düzenleyen kuruluş olan "İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği"ne bıraktı.
 
300 bin TL para ödüllü olan birincilik koltuğu jüri tarafından boş bırakılırken, ikinciliğe ve üçüncülüğe layık görülen projelere toplam 225 bin TL, 5 adet mansiyon ödülüne ise 25'er bin TL layık görüldü.

Dernek, ikinci seçilen eserlerden, Bahar Mızra ve Hayriye Gül Totu imzasını taşıyan '6 minareli cami' projesinin uygulanmasına karar verdi. Eserin en önemli özelliği, "Osmanlı ve Türk mimari çizgileri taşıyor olması".

İkinciliği elde eden diğer proje ise modern mimarinin izlerini taşıyor. Tek minareli caminin iç mimarisinde Osmanlı motifleri yer alıyor.

Yarışmada ikinci seçilen diğer proje

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/camlica-tepesine-yapilacak-cami-aciklandi_102938.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
 • bu projeyi çizen arkadaş, edirne selimiye camini hiçmi incelemedin, olsun geç değil. biraz karşına al ve seyreyle, çevresinde dön, yorumla. nolursun. birşeyleri farkedeceksin ve kesinlikle ne kadar bakarsan projene o kadar çok tadilat yapacaksın. YANITLA
 • Dünyanın her yerinde, Anıt binalar boşluk alanlara, hakim tepelere yapılır ara sokağa yapılacak hali yok ya...Sidney'de opera binası. Rio'da İsa heykeli imar yasalarına filan uymazlar.. Çogu yerde özel yönetmeliklerle yapılmıştırlar.. bu Mimarlar Odası. Katılmayın diye anons etti, bir çok yetenekli mimarın katılmasını engelledi ... bu ÜRETMİYEN ÜRETTİRMİYEN sadece kendince siyaset yapmaya çalışan.. zihniyetin . seçilmiş olan bu camiye rezalet demeye hakkı var mı (adama demezler mi katılsaydın da iyisini yapsaydın) ve bu uçuz çakma rezalati önlemek için neler yumurt luyacak.. merak ediyorum YANITLA
 • Sultan Ahmet Camii'nin kötü bir taklidi olmaktan öteye gidemez. (zaten ; cemaati olmayan bir yere sırf nâm olsun diye yaptırılmak isteniyor) Bari Akçakoca Camii'nin aynısını yapsınlar. YANITLA
 • Allah Razı çok güzel olmuş eliniz sağlık yolunuz açık olsun. Çok begendim. ..Hem modernizimi hem tarihimiz birarada yansıtıyorsunuz... YANITLA
 • YAHU BU ADAMLAR "ALLAH İÇİN"NE OLUR ESTETİK DOĞRU DÜRÜST BİR ŞEY YAPAMAZLAR MI.? HADİ O GÜZELİM TEPEYE CAMİ YAPTIN,HİÇ OLMAZSA GÜZEL YAKIŞIR BİR ŞEY YAP.. AYRICA CEMAATİ OLMAYAN CAMİ YAPMA BECERİSİNİ DE BÖYLECE GÖSTERMİŞ OLACAĞIZ... BEYLER GERİYE GİTMENİN BİR FAYDASI YOK,ADAM OLUN ADAM... HİÇ Mİ UFKUNUZ YOK,MEMLEKETİ HANGİ NOKTAYA ÇEKTİNİZ,MAHŞERDE İKİ ELİMİZ YAKANIZDA OLACAK.......... YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!