Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

DASK’tan Üniversiteler Arası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından üniversitelerin inşaat mühendisliği öğrencilerine yönelik düzenlenen 'Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması' başladı. Birinci gelen üniversitenin inşaat mühendisliği bölümüne, yarışmada için kullanılan ve depremi simüle eden 'sarsma masası' hediye edilecek.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

DASK’tan Üniversiteler Arası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması DASK’tan Üniversiteler Arası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 7 Mart 2014
DÜZENLEYEN

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)

WEB ADRESİ

www.daskbinatasarimi.com

+ Ajandama Ekle

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) inşaat mühendisliği öğrencilerinde depreme karşı dayanıklı yapı bilincini geliştirmek için düzenlediği üniversiteler arası 'Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması' başladı. Yarışma ile inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri başta olmak üzere, bütün üniversite öğrencilerinde deprem bilincinin artırılması ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisinin geliştirilmesi hedefleniyor. DASK, ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından 2003’den beri düzenlenen yarışmayı, ülke koşullarına uyarlayarak düzenliyor.

Birinci olan üniversite sarsma masası kazanacak

Üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan 5 kişilik takımlarla katılacağı DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda, her takım senaryo gereği Maslak’ta yüksek bir binayı depreme dayanıklı şekilde tasarlayıp maketini yapacak. Maketlerin depreme dayanıklılıkları, depremi simüle eden sarma masasında test edilecek. Binaların nihai performansları, depreme dayanıklılıklarının yanı sıra yapısal tasarım, mimari, yıllık gelir, maliyet ve deprem performans tahmini açısından da değerlendirilecek.

Birincilik ödülünü almaya hak kazanan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne eğitim amaçlı kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandıracak. Ayrıca birinci takım 10 bin TL, ikinci takım 5 bin TL, üçüncü takım 3 bin TL değerindeki para ödülünün sahibi olacak.

Ön başvurular, Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın www.daskbinatasarimi.com adresindeki web sitesinden alınacak. Takımlardan ön başvuru için proje teklifleri beklenecek. Proje teklifleriyle ön elemeyi geçen takımlar finalde hazırladıkları maketlerle yarışacak.

"Yapısal önlemleri göz ardı edemeyiz"

Depreme karşı en büyük önlemin sağlıklı bina stoğunu artırmak olduğunu vurgulayan DASK Koordinatörü İsmet Güngör, yarışmayla ilgili olarak şunları söyledi:

“DASK olarak bizim işimiz zorunlu deprem sigortasıyla depremlerin yaratacağı olası hasarlara karşı konutları güvenceye almak. Ancak depremlerin konutlara daha az hasar vermesini sağlamak için yapısal önlemleri de göz ardı edemeyiz. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nı bu nedenle başlatıyoruz. Bir yandan kurumumuz deprem sigortası bilincini artırıp sigortalılığı yaygınlaştırırken; diğer yandan da geleceğin inşaat mühendislerinde deprem duyarlı bina tasarlama duyarlılığını yaratmaya çalışıyor”.

Toplumsal refleksleri kazanmak için zaman ve sürekli eğitim gerekli

Deprem konusunda Japonya gibi ülkelerin sahip olduğu toplumsal refleksleri kazanmanın çok kısa zaman içerisinde mümkün olamayacağını ve sürekli eğitimin gerektiğini belirten Güngör, “Biz de bu sebeple kurum olarak eğitime çok önem veriyoruz. Önemli bir iş ortağı ve paydaşımız olarak gördüğümüz üniversiteler ile birlikte böyle bir yarışma başlattık. Türkiye’de ilk defa düzenlediğimiz üniversiteler arası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerimizin ve öğrencilerimizin büyük ilgi göstereceğine inanıyoruz” dedi.

ÖrnekÖrnek maket

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dasktan-universiteler-arasi-depreme-dayanikli-bina-tasarimi-yarismasi_116939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!