Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda Final Heyecanı

DASK'ın düzenlediği 'Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda üniversite öğrencilerinin tasarladığı bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansları ölçüldü.

yapi.com.tr / AA
DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda Final Heyecanı

Foto: Mücahid Eker / AA

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) düzenlediği Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. İnşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan 39 takımın bir iş kulesi olarak tasarladıkları bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansı, depremi simüle eden sarsma masasında farklı şiddetteki 3 depreme karşı ölçüldü. Sonuçları bugün açıklanacak yarışmada, teknik şartnameye uygunluk, sunum ve depreme dayanıklılık performansına göre üç takım dereceye girmeye hak kazanacak.

Yarışma finalinin açılışında konuşan Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, toplumda önlem alma bilincini geliştirmek ve doğru tasarlanmış sağlam binaların önemini anlatmak bakımından bu gibi çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Alınan önlemlere rağmen, oluşan bazı maddi kayıplar varsa, bunları da sigorta mekanizması ile gidermemiz gerekir. Bugün Türkiye'de zorunlu deprem sigortasıyla depreme karşı güvence sağlamış 6,4 milyonun üzerinde konut var. Bu rakam sigorta yaptırması gereken konut sayısının yüzde 36'sına tekabül ediyor. Türkiye gibi sigorta bilincinin yeni gelişmekte olduğu bir ülkede bu rakam önemli bir başarıya işaret ediyor. Ancak temennimiz tüm konutların sigorta yaptırmasıdır".

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı ise DASK’ın kuruluşundan beri pek çok önemli sosyal sorumluluk projesine imza attığını belirterek, "Bu yarışmayı düzenlemekteki temel amacımız, güvenli yapılaşmaya dikkat çekmek, depreme karşı farkındalığı artırmak ve deprem sigortası yaptırmayı teşvik etmektir. Bunu yaparken ilgi çekici temalar bulmaya ve toplumda olumlu yönde davranış değişikliği meydana getirebilecek projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu yarışmayı her yıl geliştirerek düzenli olarak yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.


Hedef, 2017'de 10 milyon deprem sigortalı konut

DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, ABD’de 11 yıldan beri düzenlenen yarışmayı Türkiye’ye getirerek bir ilke imza attıklarını ifade etti. Yarışmaya 28 üniversiteden 49 takımın proje dosyalarıyla başvurduğunu ve bu takımlardan 42'sinin finale kalma başarısı gösterdiğini aktaran Erdik, "Bugün ise maketini tamamlayan 39 takım yarışacak. İnşaat mühendisi adayı üniversite öğrencilerimizin ve onlara danışmanlık yapan değerli akademisyen arkadaşlarımızın yarışmamıza gösterdiği yoğun ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

DASK Koordinatörü İsmet Güngör de ulaştığı yaklaşık 6,5 milyon poliçe adediyle DASK'ın dünyada bu alandaki en büyük üç havuzdan biri haline geldiğine dikkati çekerek, son iki yılda sigortalı konut sayısında önemli artış sağladıklarını söyledi. Hedeflerinin 2017 sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmak olduğunu aktaran Güngör, "Kuruluşumuzdan bugüne kadar 437 depremin zorunlu deprem sigortalı konutlarda neden olduğu küçük, orta ya da büyük düzeydeki hasarlar için 158 milyon lira hasar ödemesi yaptık. Bu ödemenin 122 milyon lirası Van, 3 milyon lirası Simav için yapıldı. Şu anda DASK'ın toplam ödeme gücü yaklaşık 12 milyar lira" diye konuştu

Güngör, zorunlu deprem sigortası verilerine ilişkin şunları kaydetti:

"Zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek iller arasında yüzde 60,2 ile Yalova, yüzde 59,6 ile Bolu, yüzde 56,4 ile Düzce, yüzde 55,3 ile Tekirdağ ilk sıralarda geliyor. Zorunlu deprem sigortalı konut oranı büyük illerden İstanbul’da yüzde 44,5’e, Ankara’da yüzde 43’e, Antalya’da yüzde 40,9’a, İzmir’de yüzde 35,6’ya, Kayseri’de yüzde 28,1’e ulaştı. Yakın zamanda deprem yaşayan illerde de zorunlu deprem sigortalı konut oranı artıyor. Kocaeli yüzde 44,5, Çanakkale yüzde 44,9, Elazığ yüzde 25,9, Kütahya yüzde 25,6, Van yüzde 24,9 ile bu iller arasında yer alıyor."

Güngör, DASK'ın düşük maliyetli operasyon yapısı ve uygun fiyatlı zorunlu deprem sigortası yapısının afet sigortası konusunda çalışma yapmak isteyen ülkeler için model haline geldiğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dask-depreme-dayanikli-bina-tasarimi-yarismasinda-final-heyecani_121430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!