Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Dünya Sallansın, Sen Sağlam Dur"

İnşaat mühendisliği öğrencilerinin katılımına açık olan ve 'dünya sallansın, sen sağlam dur' sloganıyla düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda tüm takımlardan Ataşehir’de inşa edilecek bir otel projesi bekleniyor.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

"Dünya Sallansın, Sen Sağlam Dur" "Dünya Sallansın, Sen Sağlam Dur"
SON BAŞVURU TARİHİ 4 Mayıs 2015
DÜZENLEYEN

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)

OKUL-ÖĞRENCİ / PROFESYONEL Okul-Öğrenci
+ Ajandama Ekle

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini ve zorunlu deprem sigortası bilincini geliştirmeye yönelik Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın ikincisine start verdi. Üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere yönelik yarışma, 'dünya sallansın, sen sağlam dur' sloganıyla düzenleniyor. Yarışmada üniversite öğrencilerinin tasarladığı bina modeli maketleri, teknik şartnameye uygunluklarına ve sarsma masasındaki depreme dayanıklılık performanslarına göre değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne deprem simüle eden sarsma masası kazandırıyor. Birinci, ikinci ve üçüncü olan takımdaki öğrenciler ise sırasıyla 10 bin, 5 bin ve 3 bin TL’lik para ödüllerini paylaşıyor.

Üniversiteliler Ataşehir’de otel tasarlayacak

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na inşaat mühendisliği bölümü bulunan üniversitelerden 5’er kişilik öğrenci takımları bir öğretim üyesi danışmanlığında katılabiliyor. 5 kişilik takımlardaki öğrencilerin yarısından çoğunun inşaat mühendisliği öğrencisi olması gerekiyor. Takımlarda mimarlık bölümü öğrencileri de yer alabiliyor.

Yarışma şartnamesi için tıklayınız

Yarışmaya katılan takımlardan, İstanbul’un Ataşehir ilçesinde çok katlı bir otel binası projesi geliştirmeleri ve bu projeyi balsa çıtalar kullanarak bir bina modeli maketine dönüştürmeleri bekleniyor. En az 20, en çok 30 kattan oluşması istenen otelin deprem yükleri etkisindeki performansının ve fayda/maliyet oranının yüksek olması talep ediliyor. Ayrıca yapı mimarisinin, otel amaçlı kullanılmaya ve gün ışığından azami ölçüde yararlanmaya elverişli olması da değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor.

Başvurular 4 Mayıs’a kadar devam ediyor

İki aşamadan oluşan yarışmada takımların 4 Mayıs’a kadar iki sayfalık proje önerileriyle DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması web sitesi www.daskbinatasarimi.com üzerinden başvurularını iletmeleri gerekiyor. Teknik Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başvuran projelerden 25 tanesi finale kalacak. Finale kalan takımlar projelerindeki bina modellerini balsa çıtaları kullanarak maketlere dönüştürecekler ve 28 – 30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek final etkinliğinde yarışacaklar.

Yarışmaya Mustafa Erdik Başkanlık ediyor

Yarışmaya, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik’in başkanlık ediyor. Yarışmanın Teknik Danışma Kurulu, Doç. Dr. Beyza Taşkın, Doç. Dr. Eren Uçkan, Doç. Dr. Ufuk Hancılar, Doç. Dr. Güven Kıymaz ve Dr. Cüneyt Tüzün’den oluşuyor. Yarışmada bina maketi modellerini yapısal, mimari ve pazarlama iletişimi açısından değerlendirilecek jüride yer alacak isimler ise gelecek günlerde açıklanacak. 

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dunya-sallansin-sen-saglam-dur_130642.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!