Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Gezi'yi Hatırlattı

Bu yıl, Gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenlere ve tüm direnenlere adanan VIII. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nin yarışma bölümünde ödüller sahiplerini buldu. Belgesel dalında birincilik ödülü, Gezi'yi Hatırlamak ve EURITMIA filmleri arasında paylaşılırken; canlandırma dalında da DLRG'nin oldu.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Gezi'yi Hatırlattı İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Gezi'yi Hatırlattı

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları çerçevesinde '10. Mimarlık ve Kent Şenliği' etkinlikleri kapsamında bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde ödüller, 18 Ekim Cumartesi akşamı TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gezi Direnişi’nin birinci yılında yapılan bu yılki festival, direniş sırasında hayatını kaybedenlere ve tüm direnenlere adanmıştı.

TMMOB Mimarlar Odası'nın yaşam kalitesini ve kültür ortamını geliştirmek için yürütmekte olduğu çalışmalara sinema alanında yeni bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlenen festivalin uluslararası alanda düzenlenen 'yarışma' bölümüne kabul edilen filmlerin ana teması 'mimarlık ve kent' başlığını taşıyor. Yarışma bölümüne Almanya, Fransa, Hollanda, İran, İtalya, Kolombiya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye’den 59 yönetmen, 49 film ile katıldı. Oluşturulan seçkide, festival süresince yarışma bölümünden 23, özel gösterim bölümünden 4 olmak üzere toplam 27 belgesel ve animasyon film, İstanbul’un iki yakasında dört ayrı salonda seyircisiyle buluştu.

Foto: Birincilik ödülünü alan iki belgeselden biri olan Gezi'yi Hatırlamak filminin yönetmeni Timurtaş Onan, çıkış noktasının hem bir bellek oluşturmak; hem de atılan iftiralara yanıt vermek olduğunu söyledi

Belgesel dalında birincilik ödülü Gezi direnişi ve Kolombiya'nın

Bu yıl belgesel dalında birincilik ödülü Enrico Diego Mandirola ve Juan Pablo Aschner Rosselli imzasını taşıyan ve Rogelio Salmona’nın Bogota’daki mimarisinde kolektif, sosyal ve politik roller üstlenmiş mekanlar arasında görsel bir yolculuk sunan EURITMIA ile Timurtaş Onan'ın Gezi'yi Hatırlamak filmleri arasında paylaşıldı. Canlandırma dalında ise birincilik ödülü, Antje Buchholz, Sven Flechsenhar, Maja Weyermann imzasını taşıyan ve Ludwig Leo tarafından tasarlanan Alman Yaşam Kurtarma Topluluğu (Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft) binasını anlatan DLRG'nin oldu.

Foto: Nail V. belgeselinin yönetmeni Kurtuluş Özgen

Ödüller

Belgesel dalı

1. Ödül: EURITMIA / Enrico Diego Mandirola - Juan Pablo Aschner Rosselli (Kolombiya)
           : Gezi'yi Hatırlamak / Timurtaş Onan (Türkiye)
2. Ödül: Nail V. / Kurtuluş Özgen (Türkiye)
3. Ödül: Eymir Neden Paylaşılamadı? / Yasin Semiz (Türkiye)

Foto: 'Eymir Neden Paylaşılamadı' belgeselinin yönetmeni Yasin Semiz, Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan sansür krizi nedeniyle finale kalmalarına rağmen yarışmadan çekildiklerini kaydederek; Uluslararası İstanbul Kent ve Mimarlık Film Festivali'nde aldıkları ödülün 'mücadeleye devam' açısından önemini vurguladı

Canlandırma dalı

1. Ödül: DLRG (German Live Saving Association) / Antje Buchholz – Sven Flechsenhar – Maja Weyermann (Almanya)
2. Ödül: Leaving / Joanna Lurie (Fransa)
3. Ödül: Çerçeve / Ayten Başer – Gülçin Balta Tezcan (Türkiye)


Gecede ayrıca, filmleri gösterim programına alınan yönetmenlere, film gösterimlerinde salonlarını açan Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Akademisi ve Galata Derneği’ne, verdikleri duyuru ve haber desteği için de Birgün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Evrensel Gazetesi, Mimarizm Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu, Yapı.com.tr ve Yapı Dergisi’ne de 'kültürel katkı belgesi verildi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/istanbul-mimarlik-ve-kent-filmleri-festivali-geziyi-hatirlatti_125629.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!