Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Dünya Genelinde Çalışılmak İstenen 50 Şirket

Randstad, bu yıl 14.’sünü gerçekleştirdiği 'Randstad Global Award' sonuçlarını açıkladı. İş dünyasında en büyük bağımsız ‘işveren markalaşma çalışması’ olarak gösterilen araştırma sonucunda çalışanlar tarafından en beğenilen ve çalışılmak istenen 50 şirket belirlendi. Sıralamada birinciliği BMW alırken; Sony ikinci, Samsung ise üçüncü oldu.

yapi.com.tr

Ödüller

İşte Dünya Genelinde Çalışılmak İstenen 50 Şirket İşte Dünya Genelinde Çalışılmak İstenen 50 Şirket

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad, gerçekleştirdiği araştırmalarla iş dünyasının nabzını ölçmeye devam ediyor. Şirketin geleneksel olarak düzenlediği 'Randstad Global Award 2014' sonuçları açıklandı. 23 ülkede 200 bini aşkın çalışanın yanıtlarıyla gerçekleştirilen araştırmada, en beğenilen ve çalışılmak istenen 50 şirket belirlendi. Araştırmada dünya genelinde yüzde 61 ile en çok çalışılmak istenen şirketler sıralamasında birinciliği BMW alırken, Sony ikinci, Samsung üçüncü, GE dördüncü, Coca Cola ise beşinci oldu.

En çok çalışılmak istenen sektörler IT ve otomotiv

Güçlü markaların doğru yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için son yıllarda büyük çaba harcadığını ve buna yönelik projeler gerçekleştirdiğini söyleyen Randstad CEO’su Jacques van den Broek; bu yıl araştırma safhasında, çalışanların şirketlerden farklı beklentiler içinde olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Broek,  “Sonuçlara göre herkesin ilgisini çekecek ve tek bir karakteristik yapıya sahip şirket sayısı çok az. ‘İşveren markalaşması’ son derece ince konuları barındıran, çok boyutlu düşünülmesi gereken, çalışanlar nezdinde saygı uyandıracak bir sanat. Çalışanlar artık net bir dille şirketlerden farklı şeyler istiyor. Bu nedenle ‘işveren markası’ şirketi eşsiz kılmak adına farklı ve zengin özellikleri çalışanlarına iletmeli. Ayrıca bu özellikleri fırsat bulduğu her ortamda yeni yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için anlatmalı” değerlendirmesini yaptı.

İşveren cazibesinin geçen yıla oranla yüzde 4 arttığının altını çizen Broek, “Çalışanlar nezdinde geniş coğrafyaya yayılmış ve ekonomik güvenilirliği olan şirketler ön plana çıkıyor. 23 ülkede gerçekleştirdiğimiz araştırmada en çok çalışılmak istenilen sektörleri, IT, sağlık, otomotiv olarak tespit ettik” dedi.

"Çalışılmak istenilen en cazip şirketlerden olmak gurur verici"

Sony İnsan Kaynakları Genel Müdürü Tomoko Adachi, kazandıkları ödülle ilgili olarak, küresel boyutta bu derece yüksek saygınlığa sahip olduklarından dolayı gurur duyduklarını dile getirdi. Tomoko Adachi, “Küresel bir şirket olarak çalışanlarımız için geniş fırsatlar sunuyoruz. Kendimizi her ürün ve hizmette en iyisini sunma tutkumuzu paylaşan, aynı zamanda yetenekli bireyleri aramaya adadık” dedi.

Samsung Avrupa İnsan Kaynakları Başkanı Richard Pibworth ise, “Dünya genelinde çalışılmak istenilen en cazip şirketlerden biri olarak görülmekten büyük bir memnuniyet duyduk. Amacımız her zaman yetenekli, yenilikçi insanları Samsung ailesine çekmek, geliştirmek ve onlara esin kaynağı olmak. Hep birlikte, müşterilerimiz için hem lokal hem de global anlamda heyecan verici yeni deneyimler sağlayacak çözümler üretiyoruz” açıklamasını yaptı.


Çalışanların beklentileri değişiyor

En büyük çalışan sayısı, kurumsal/kâr, en az 25 ülkede faaliyette bulunma, bütün ülkelerde aynı şirket ismi ile faaliyet gösterme ve çalışanların minimum yüzde 30’unun yurtdışından istihdam edilmesi ile belirlenen Global Randstad Ödülleri’nde çalışanların işverenlerinden beklentileri de ölçümlendi. Birkaç yıl öncesine kadar ‘uzun süreli iş güvencesi’ ve ‘rekabetçi maaş’ çalışanlar için birinci önceliğe sahipken; artık keyifli iş ortamı, iyi iş-hayat dengesi, zevkli iş kavramı daha çok ön plana çıkıyor. Kurum değerleri ve topluma katkılarının önemi de yeni iş seçiminde adaylar tarafından belirleyici faktör olmayı sürdürüyor.

Araştırmada erkek ve kadın çalışanların yeni iş seçiminde farklı kriterlerinin olması dikkat çekiyor. Erkek çalışanlarda kariyer beklentisi, güçlü yönetim kadrosu ve güçlü finansal yapıya bakarken; kadın çalışanlarda iş yeri atmosferi, iş-yaşam dengesi, erişebilirlik ve esneklik öne çıkıyor.

Kuşaklar arası beklentilerin de ölçümlendiği Global Randstad 2014 ödüllerinde genç çalışanlar eğitim, kariyer olanakları, iş kapsamı ve kariyer yönetimine daha fazla önem verirken, orta yaş ve üstü çalışanların maaş, iş güvenliği, finansal yapının gücüne, ulaşılabilirliğe ve esnekliğe dikkat ettiği görülüyor.

Bu yıl 14'ncüsü gerçekleştirilen 'Global Randstad Award 2014' listesinde beğenilen ve çalışılmak istenen şirketler şöyle listelendi (alfabetik sıraya göre):

Accenture, Allianz, ArcelorMittal, AT&T, AXA,    BASF, Bayer, BMW, Bosch, Cargill, Carrefour, Citigroup,    Coca-Cola, Compass Group, Deutsche Bank, Deutsche Post, FedEx, Ford, GDF Suez, GE, General Motors, GSK, Hitachi, Honda, Honeywell, HP, HSBC Holdings, IBM, Ikea, Johnson & Johnson,    KPMG, McDonalds, Nestlé, Nokia, Novartis, Panasonic Corp, Pepsico, Philips,    Procter & Gamble, PwC, Samsung, Siemens, Sodexo, Sony, ThyssenKrupp, Total, Toyota Motor, Unilever, UPS, Volkswagen

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/iste-dunya-genelinde-calisilmak-istenen-50-sirket_122535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!