Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BASF İkinci Çeyrekte Satışlarını %1 Artırdı

BASF, 2014 yılının ikinci çeyrek dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre şirketin 18,5 milyon avro olarak gerçekleşen satışları, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 1 artış gösterdi.

yapi.com.tr / AA
BASF İkinci Çeyrekte Satışlarını %1 Artırdı

Şirketin özel kalemler öncesi faiz ve vergi öncesi karı (FAVÖK) 2,1 milyar avro ile, 2013 yılının ikinci çeyreğinde elde edilen rakamı yaklaşık 221 milyon avro aştı. Şirketin kimya, petrol ve gaz alanındaki satışları önemli oranda artış gösterirken, ziraai çözümler ve diğer segmentlerindeki kazançların da ise gerileme yaşandı.

İkinci çeyreğin net gelirleri 142 milyon avroluk artışla 1,3 milyar avro oldu. Hisse başına kazanç önceki yılın aynı döneminde 1,26 avro iken, 2014 yılının ikinci çeyreğinde 1,41 avroya yükseldi. Özel kalemler ve maddi olmayan duran varlıkların amortismanı için düzenlenen hisse başına kazanç ise 1,54 avroya çıktı, bu rakam 2013 yılının ikinci çeyreğinde 1,40 avro olarak gerçekleşmişti.

BASF tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen BASF SE İcra Kurulu Başkanı Dr. Kurt Bock, satışlarındaki artışın büyük ölçüde kimyasal ve performans ürünleri, fonksiyonel malzemeler ile petrol ve gaz segmentindeki satış hacimleriyle elde edildiğini bildirdi. Satış fiyatlarının düşük oranda azaldığı bu dönemde, alınan portföy tedbirlerinin satışların yüzde 1 artmasını sağladığını belirten Bock, "Devam eden olumsuz kur etkileri ve diğer olarak adlandırdığımız segmentte satışların önemli oranda düşmesi, BASF Group'un satış büyümesini azalttı" ifadelerini kullandı. Bock, birçok para biriminin avro karşısındaki değer kaybının kazançlarını önceki yılın aynı çeyreğine oranla yaklaşık 200 milyon avro civarında olumsuz etkilediğini dile getirdi. Cazip iş alanlarına yatırım yaptıklarını ve inovasyonlarıyla başarıyı yakaladıklarını anlatan Bock, ayrıca işlerini optimize ederek verimliliklerini de artırdıklarını ifade etti.

Bock, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2014 yılında küresel ekonomide ve önemli müşteri endüstrilerinde beklenen büyümedeki artışın düşük orandaki büyümenin, işimiz üzerinde olumlu bir etkisi bulunuyor. Bu nedenle, daha elverişsiz kur gelişmeleri ve artan siyasi risklere rağmen 2014 yılına yönelik genel bakışımızı koruyoruz. Satın almalar ve elden çıkartmaların etkilerini hariç tutarak satış hacimlerimizi artırmayı hedefliyoruz".

Polonya'da yeni bir üretim tesisi açtı

BASF, Polonya Wroclaw kenti yakınlarında bulunan Sroda Slaska'da mobil emisyon katalizörlerine yönelik yeni bir üretim tesisi açtı. Şirket ayrıca, Asya'da plastikler ve plastik prekürsörlere olan yatırımları ile performans ürünlerinin yeniden yapılandırılmasına devam ediyor. Şirket 2017 yılı sonrasında yıllık kazançta yaklaşık 500 milyon avro civarında bir artış öngörüyor.

BASF, 2014 yılı için küresel ekonomide altı ay önce öngörülenden daha zayıf bir büyüme beklerken, yılın tamamına ilişkin küresel büyüme beklentilerini de revize etti. Buna göre BASF'nin 2014 sonu GSYİH büyüme beklentisi yüzde 2,5, endüstriyel üretimde büyüme beklentisi yüzde 3,7, kimyasal üretimde büyüme beklentisi yüzde 4,4. Şirket  avro/dolar paritesini ise 1,35 dolar olarak beklerken, 2014 yılı için ortalama petrol fiyatının varil başına 110 dolar olacağını tahmin ediyor.

Öte yandan BASF'nin, Aralık 2013'te anlaşmaya vardığı Gazprom ile varlık değişimi işleminin 2014 yılının sonbaharında tamamlanmasını öngörülüyor. İşlem, geriye dönük olarak 1 Nisan 2013'ten itibaren finansal etkiye sahip olacak ve doğal gaz ticareti ve depolama işinin elden çıkartılmasını içerecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basf-ikinci-ceyrekte-satislarini-1-artirdi_122997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!