Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şimdi de ‘Su Kapanı’ Ödüllendi

Volitan adını verdikleri tekne tasarımıyla dünyanın dikkatini çeken ve bu alanda en prestijli ödülleri toplayan Türk tasarım ekibinin, Green Dot Award 2008’de ürün dalında ikincilik ödülü kazanan ‘Aqua-Trap’ (Su Kapanı) adlı çevreci projesi, International Design Award’da (Uluslararası Tasarım Ödülleri-IDA) da Sürdürülebilir Yaşam ve Çevresel

Radikal Gazetesi
Şimdi de ‘Su Kapanı’ Ödüllendi

Volitan adını verdikleri tekne tasarımıyla dünyanın dikkatini çeken ve bu alanda en prestijli ödülleri toplayan Türk tasarım ekibinin, Green Dot Award 2008’de ürün dalında ikincilik ödülü kazanan ‘Aqua-Trap’ (Su Kapanı) adlı çevreci projesi, International Design Award’da (Uluslararası Tasarım Ödülleri-IDA) da Sürdürülebilir Yaşam ve Çevresel Koruma dalında büyük ödüle layık görüldü.

ABD’de her yıl düzenlenen ve en prestijli uluslararası tasarım yarışması olarak kabul edilen IDA’da sonuçlar, geçen hafta açıklandı. Mimarlık, iç mimarlık, moda, grafik tasarımı ve ürünler gruplarında yıl içinde geliştirilen en sıradışı çalışmaların ayrı ayrı başlıklarda değerlendirildiği en prestijli ve kapsamlı uluslararası tasarım organizasyonu olarak kabul edilen, otoritelerce ‘Tasarım Oscar’ları’ olarak da değerlendirilen IDA’da bu yıl 54 ülkenin önde gelen 2 bini aşkın firmasının 4 bin 846 projesi yarıştı.

Prestijli tasarım organizasyonunun ödüllerde bu yıl çevresel sorunlara ağırlık veren projeler ağırlıklarını hissettirdi. Kazanan eserler yıl süresince saygın müzelerde, uluslararası ortamlarda sergilenmelerinin yanı sıra yüksek tirajlı bir kitap içinde toplanıyor, basın ve yayın organlarınca da değerlendirilerek toplumda çevre bilinci geliştirilmesi sağlanıyor.

Buharlaşan su zerreciklerini toplayacak

Bu yıl kazananların ödülleri, geleneksel olarak haziran ayında Los Angeles’ta düzenlenecek törenle proje sahiplerine verilecek. ODTÜ’lü tasarımcı grubun başkanı Dr. Hakan Gürsu ve Sözüm Doğan, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan’dan oluşan ekibinin yarattığı Aqua-Trap, sulama problemiyle karşı karşıya kalan yeni dikilmiş ağaçların ekonomik ve pratik destekleme sistemi olarak tasarlandı. Doğal ortamda kaybolan ve buharlaşan su zerreciklerini toplamayı ve ağaç köklerine yönlendirmeyi amaçlayan ürünün, ağaçlandırmayı ciddi şekilde destekleyeceği düşünülüyor.

Ekibin ses getiren diğer ödüllü projesi Volitan, güneş ve rüzgâr enerjisi kullanan, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren ve karbondioksit atık üretmeyen geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlanmıştı. Volitan, güneş panellerini hareketli katı yelkenler olarak kullanıyor ve yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldırıp 18 -20 deniz mili hızla gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/simdi-de-su-kapani-odullendi_66358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!