Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2010 Ajansı'nın Emek Sineması Mağduriyeti

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nca yapılan açıklamada, Emek Sineması’nın bulunduğu Cerle d'Orient binası için hazırlanan projenin destekçileri arasında ajansın isminin izinsiz olarak kullanıldığını duyuruldu. Açıklamada, projeyi hazırlayan tarafların, proje tanıtım belgelerinde İstanbul 2010 logosunu kullanarak, Ajansın projeye onayı

yapi.com.tr
2010 Ajansı'nın Emek Sineması Mağduriyeti

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nca bugün (22 Nisan) yapılan açıklamada, Emek Sineması’nın bulunduğu Cerle d'Orient binası için hazırlanan projenin destekçileri arasında Ajansın isminin izinsiz olarak kullanıldığı duyuruldu.

Açıklamada, projeyi hazırlayan tarafların, proje tanıtım belgelerinde İstanbul 2010 logosunu kullanarak, Ajansın projeye onayı ve katkısı olduğu kanısını uyandırdıkları bildirildi. Ajansın; Emek Sineması’nın Avrupa Kültür Başkenti amaç ve hedeflerine uygun bir proje ile onarılarak, kentin kültür-sanat hayatına kazandırılmasını savunduğu vurgulandı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

"İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi Emek Sineması’nın bulunduğu binanın, Türk-Mall şirketi ve mimar Fatih Kesgün tarafından hazırlanan proje doğrultusunda yıkılarak başka koşullarda yeniden yapılmasına karşı 18 Nisan 2010 Pazar günü yapılan protesto gösterisinde proje destekçileri arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın adı da geçirilmiştir.

Aynı zamanda söz konusu projeyi hazırlayan taraflar tanıtım belgelerinde İstanbul 2010 logosunu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın izni olmaksızın kullanmışlar ve Ajansımızın, bu projeye onayı ve katkısı olduğu kanısını uyandırmışlardır.

Bu nedenlerle, Ajans olarak konuyla ilgili hassasiyetimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

1. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın söz konusu proje ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bu konuda Ajansımıza herhangi bir başvuru yapılmadığı gibi, logo kullanım izni verilmesi için bir karar da alınmamıştır. Bu nedenlerle söz konusu projede izinsiz olarak Ajansımızın adını geçiren ve Ajansımızı proje sahipleri arasında gösteren kişiler ve kuruluşlar hakkında hukuki süreç başlatılmıştır.

2. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, bütün tarihi ve kültürel değeri olan yapılar için olduğu gibi, Emek Sineması’nın da başarılı bir şekilde onarılıp, şehrimizin kültür sanat hayatına kazandırılmasını, bunun için kentsel, mimari ve kültürel açıdan Avrupa Kültür Başkenti amaç ve hedeflerine uygun bir proje hazırlanmasını ve nitelikli bir çalışma ile bu kültür mirasının korunmasını öngörmekte ve savunmaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı"

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-ajansinin-emek-sinemasi-magduriyeti_78886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!