Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Emek Yıkılacak Olsa Önce Ben İstiklal Caddesi'nde Yürürüm'

İstiklal Caddesi'ndeki Emek Sineması'nın yıkılıp yıkılmayacağına yönelik tartışmalar sıcaklığını koruyor. Sinemanın içinde bulunduğu Cercle d'Orient binasının yeniden yapılandırılması sırasında sinema salonunun da yıkılarak tarihi dokusuna zarar geleceğini düşünen 'Emekseverler', farklı yöntemlerle tepkilerini dile getiriyor. Biz de süreci

Zaman Gazetesi
'Emek Yıkılacak Olsa Önce Ben İstiklal Caddesi'nde Yürürüm'

İstiklal Caddesi'ndeki Emek Sineması'nın yıkılıp yıkılmayacağına yönelik tartışmalar sıcaklığını koruyor. Sinemanın içinde bulunduğu Cercle d'Orient binasının yeniden yapılandırılması sırasında sinema salonunun da yıkılarak tarihi dokusuna zarar geleceğini düşünen 'Emekseverler', farklı yöntemlerle tepkilerini dile getiriyor. Biz de süreci yakından takip eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a sorduk. Bakan Günay, "yıkılsın, yeniden yapılsın" diye bir şey söylemediğini ifade ediyor ve "Emek yıkıldığı takdirde ben de İstiklal Caddesi'nde yürürüm." diyor.

Günay, Emek Sineması'yla ilgili çalışmanın ne proje ne de mülk tarafı olduklarını, konunun sadece kültür ortamının korunması açısından kendilerini ilgilendirdiğini söylüyor. Günay'ın verdiği bilgilere göre bilimsel kurulun teknik üniversite raporuyla birlikte onayladığı proje, Büyük Kulüp Cercle d'Orient binasını, İpek Sineması'nı, Emek Sineması'nı olduğu gibi koruyor. Bilimsel kurul, mekân müdahaleler gördüğü için taşıyıcı siteminde sorunlar olduğunu tespit etmiş. Bu sebeple özgün yapısı korunarak asansör sistemiyle bir veya iki üst kata taşınması öngörülüyor. Günay, "Emek'i o tarihsel haliyle korumak isterim. Bu gerçekleşirse sevinçten havaya sıçrarım. Ama taşınarak korunacaksa da bunu buruk bir sevinçle karşılarım. Hangisinin olacağına bilim karar verecek." diyor.

Cercle d'Orient binasının alışveriş merkezi haline getirileceği düşüncesinin yersiz olduğunu ifade eden Bakan, sinemanın bir veya iki üst kata taşınması söz konusu olursa altta kalan mekanın ancak sinemacılık sektörü ile ilgili sergi, müze veya satış ünitelerinin bulunduğu bir alan olabileceğini söylüyor: "Şu anda İstiklal Caddesi'ndeki en büyük kompleks terk edilmiş halde duruyor. Bunun özgünlüğü korunarak yaşama kazandırılmasının ne zararı var? Eleştirel makaleler yazan arkadaşlara kurul kararını verdim. 'Daha iyisi konusunda bir şansımız varsa sizinle beraberim.' dedim. Türkiye'nin kültürünü korumak benim görevim."

Bakan Günay, yakın Alkazar Sineması'yla ilgili bir projelerinin olduğu bilgisini de veriyor.


"Sinema Yasası'nda top Çalışma Bakanlığı'nda"

Sinema İş Yasası'nın ilk muhatabının Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu sanılıyor. Bu konunun ilgili bakanlığın sorumluluğunda olduğunu ifade eden Günay ise "Biz sadece destekleyici taraf olarak sinemacıların yanında duruyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın bu konuda bir çalışması olduğunu bizzat bakanın ağzından duydum." diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emek-yikilacak-olsa-once-ben-istiklal-caddesinde-yururum_79053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!