Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Kerpiç'22

Türkiye Gayrimenkul Sektörü Kuveyt’te Buluşuyor

Türkiye’de ve uluslararası alanda gayrimenkul işbirlikleri gerçekleştiren INREMA’nın Dubai merkezli AYN Group işbirliği ile düzenlediği Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi 2013, Türkiye gayrimenkul sektörünü Kuveyt’te görücüye çıkaracak. Ekonomi Bakanlığı’nın da teşvik ettiği zirve, iki ülkenin sektör temsilcilerini buluşturacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

Türkiye Gayrimenkul Sektörü Kuveyt’te Buluşuyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Eylül 2013
BİTİŞ TARİHİ: 18 Eylül 2013
YER: Kuveyt
DÜZENLEYEN:

INREMA

DESTEKLEYENLER:

Ekonomi Bakanlığı

+ Ajandama Ekle

Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi 2013, gayrimenkul müteahhitlik şirketleri olmak üzere, GYO, mimar, danışmanlık, bilişim, AVM, perakende, otel, bankacılık gibi alanlarda çok geniş bir katılımcı profilini buluşturma iddiasını taşıyor. Zirvede, beş ayrı konu başlığı ele alınacak. ‘Mütekabiliyetin kaldırılmasının yabancı yatırımcılara getirdiği avantajlar’ başlığının öne çıkacağı zirvede; ‘Türkiye gayrimenkul sektörünün bugünü ve geleceği’, ‘Türkiye’de gayrimenkul yatırım fırsatları’, ‘Türkiye gayrimenkul sektörüne Kuveyt’ten bakış’ ve ‘Arap yatırımının Türkiye’deki geleceği’ konuları, sektör temsilcileri ve uzmanları tarafından tartışılacak.

'Mütekabiliyet', zirvenin esini

INREMA Genel Koordinatörü Gökhan İlgar, zirvenin mütekabiliyet yasası sonrası Türkiye’nin tanıtılması amacıyla ortaya çıktığını belirtti. Zirvenin yasayı yurtdışında anlatmak için yapılan ilk organizasyon olduğunun altını çizen Ilgar, pazarda yer bulmanın önünün açılması açısından fuarın önemine dikkat çekti. Körfez ülkelerinde artık bazı şehirlerin isimleriyle bilinmekte olduğuna dikkat çeken İlgar, “Körfez ülkeleri Türkiye’den Bursa, Trabzon gibi şehirleri, Emlak Konut gibi markaları isimleriyle biliyorlar. Artık yurtdışı organizasyonlarında şehirler için stantlar kuruluyor. Türkiye’de de bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğinden hareketle, Trabzon ve Bursa valilikleriyle görüşme halindeyiz” dedi.

Türkiye’nin payı 3 milyar dolar

Dünya gayrimenkul sektörünün yıllık 1 trilyon dolar iş hacmine sahip olduğunun bilgisini veren İlgar, Türkiye'nin bu pazardaki payına dair ise şunları söyledi:

“Türkiye olarak bu pazardan 3 milyar dolar ile binde 3 pay alıyoruz. Türkiye’nin bölgesinde lider ülke konumunda olduğunu düşünürsek bu oranlar kabul edilebilir oranlar değildir. Yasanın çıkmasıyla potansiyel ülkelerde bu tarz tanıtımlara ihtiyacımız var. 2023 yılı hedeflerine giden bir Türkiye’nin en önemli gelir kalemlerinden bir gayrimenkul”.

Türkiye’den en fazla gayrimenkul alan ülke

Zirvenin her iki ülke arasında önemli iş bağlantılarının gerçekleşmesine zemin hazırlayacağını sözlerine ekleyen İlgar, Kuveyt’in, Mayıs 2012 tarihinde çıkan mütekabiliyet yasasından sonra Türkiye’den en fazla gayrimenkul alan körfez ülkesi olduğunu da belirtti. Kuveyt zirvesi için Türkiye’deki gayrimenkul firmalarından olumlu dönüşleri aldıklarından bahseden Gökhan İlgar, “Zirvenin yapılacağı The Regency Kuwait Hotel’de, Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler İş Konseyi toplantısı da yapılacak. Bu toplantıya 17 ülkeden yaklaşık 500 iş adamı ve bürokratın katılması bekleniyor. Partnerimiz AYN Group’un girişimleri sayesinde BM iş konseyinin potansiyelinden de istifade edebileceğiz”

Sırada Bakü, Moskova, Singapur var

Kuveyt’te ilki gerçekleştirilen zirvenin benzerini, önümüzdeki yıllarda Bakü, Moskova, Singapur gibi potansiyeli olan ülkelerde düzenlemeyi planladıklarını anlatan İlgar, “Mütekabiliyet yasası çıktı, ama ülke olarak daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Zirveye devlet teşviki

Gayrimenkul sektörünün lokomotif kuruluşlarından Emlak Konut GYO’nun da katılımcıları arasından yer alan zirve, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğini alıyor. Zirveye Türkiye’den katılmak isteyenler için uygulanan 25 bin dolarlık katılım ücretinin yüzde ellisinin Ekonomi Bakanlığı tarafından devlet teşviki olarak karşılandığını belirten Gökhan İlgar, “Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasasından sonra devler, gayrimenkul sektörünün yurt dışında tanıtımı için yapılan organizasyonlara da destek vermeye başladı. Ekonomi Bakanlığı dışında, her iki ülkenin büyükelçilikleri, konsolos ve ticari ataşelerin de büyük ilgi ve destek gördük” dedi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/turkiye-gayrimenkul-sektoru-kuveytte-bulusuyor_111293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!