Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

100 Milyon Euro'luk Yatırımla Binaları Akıllandıracak

Otomasyon odaklı özel akıllı bina sistemleri geliştiren Berker by Hager'in Türkiye ofisi hızla büyüyor. 2020'de cirosunu 3 milyar Euro'ya çıkarmayı hedefleyen firma, Türkiye'de 100 milyon Euro'luk yatırım yapmayı planlıyor.

 100 Milyon Euro'luk Yatırımla Binaları Akıllandıracak

Binalarda yaşam konforu ve enerji yönetimi alanında entegre çözümler sunan Berker by Hager, Türkiye pazarı ile Hager Group içerisinde iki yıl üst üste ‘en hızlı büyüyen ülke’ sıralamasında birinciliğini koruyor. İnşaat sektörünün hızlı gelişimi ve nitelikli yapıların önem kazanması ile Türkiye akıllı bina otomasyon sektöründe emin adımlarla ilerleyen Berker by Hager, Türkiye'de hızla büyümeye odaklandı. AVM, havalimanı, ofis, otel ve konut projelerinde akıllı bina sistemi hizmeti sağlayan firma, Türkiye pazarında KNX sistem satışında pazar lideri. Konuyla ilgili açıklama yapan Berker by Hager Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, “Türkiye Ofisi olarak başarımızı farklı pazarları yöneterek de tescilledik. KKTC, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Azerbaycan gibi pazarları yönetiyoruz” dedi. Kahraman, şirketin 2015 cirosunun 40 milyon Euro olduğunu dile getirerek, "Bu pazarda daha da büyüyeceğiz. Türkiye'de önümüzdeki yıllarda 100 milyon Euro'luk yatırım yapma planımız var. 2020 hedefimiz ise ciromuzu 3 milyar Euro'ya çıkarmak" diye konuştu.

Üçüncü havalimanı için çalışmalara başladı

Kamuyla ortak projeler de geliştirdiklerini ifade eden Kahraman, "TBMM'nin yeni entegre binalarındaki sistemleri biz kurduk. Ayrıca belediyelerle hastane, stadyum, üniversite ve havalimanı projelerinde ortak çalışmalarımız oluyor. Üçüncü havalimanı projesi için de 4 aydır çalışıyoruz. Çok kapsamşı çözümler sunmayı planlıyoruz. İhaleyi bekleyeceğiz" dedi.

Sistemin detaylarını ve ticari segmentteki hedeflerini anlatan Medeni Kahraman, yeni yönetmelikle birlikte değişen enerji verimliliği takibi ve prosedürlerini detaylandırdı. Kahraman, şunları söyledi: “Berker by Hager olarak dünyada KNX olarak adlandırılan standardın ilk üç temsilcisinden biriyiz. Sistem dahilinde geliştirdiğimiz ara yüzler ile elektrik üzerine her şeyi tek bir cihaz üzerinde toplayarak konfor, kontrol ve enerji yönetimini en üst düzeyde kullanıyoruz. Yeni yönetmelikle birlikte belirli güçte enerji tüketimi olan binaların izlenmesi ve yönetilmesi şartına uygun modüller geliştiriyoruz ve projelere bu konuda danışmanlık veriyoruz. Yeni yönetmelik binalarda hareket olmayan alanlarda aydınlatma ve iklimlendirme kontrolünün lojik sensörlerle desteklenmesini şart koşuyor, böylelikle insan hatasını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Biz de tam bu noktada cihazların kullanılmadığı zamanlarda çalışmasını otomatik olarak engelliyoruz. Leed Sertifikası’na ve Enerji Yönetmeliği’ne uygun sistemlerimizle binalarda %40’lara varan enerji verimliliği sağlıyoruz.”

"Ar-Ge ve inovasyona ciddi bütçeler ayrılıyor"

Ar-Ge çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Medeni Kahraman, “Hem Türkiye’de lokal bazlı partnerlerimizle hem de yurtdışı ile sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Yurt dışında teknoloji, ürün ve inovasyona yönelik her yıl mutlaka yenilikler yapılıyor. Ar-Ge ve inovasyona ciddi bütçeler ayrılıyor. Bunun yanı sıra farklı pazarlara kulak vererek yeni ürün ve teknolojiler geliştiriliyor. Bu arada Türkiye olarak biz de Ar-Ge’yi en çok koşturan ve yoran ülkeyiz diyebilirim. Yeni bir ürün üretileceği zaman Ar-Ge ekibi sadece bize soruyor. Bunun sebebi ise sürekli talep ediyor olmamız. Biz bugünkü koşullara saplanıp mevcudu kullanmakla yetinmiyoruz, sürekli güncelleme yapıyoruz. İhtiyaca göre çözümler sunarak hem pazarı hem de projeyi geliştiriyoruz. Bu bakımdan takip edilen ve fikirlerine önem verilen bir pazarı temsil ediyoruz” dedi.

1600'ün üzerinde patentli ürüne sahip

2010 yılında tasarım yönüyle dikkat çeken Berker ve endüstriyel alanda fokuslanan Hager’in birleşmesinden doğan Berker by Hager, patentli 1600’ün üzerinde ürünün yanı sıra, Manufaktur adı altında projeye özel üretim de gerçekleştiriyor. Almanya, Fransa ve İsviçre ağırlıklı olmak üzere 11 ülkede toplam 28 fabrikada üretilen ürünlere her geçen yıl yeni tasarımlar ekleniyor. Berker by Hager, özellikle enerji verimliliği ve bina otomasyonuna yönelik teknolojik çözümleri ile ticari segmentte yapılara nitelik kazandırmayı amaçlıyor. Ofis ve fabrika binalarına özel uygulamalara yönelen marka; mesai saatlerine göre aydınlatma yönetimi, doğal ışık kaynağının ölçümlenerek aydınlatmanın ayarlanması, lojik sensörler yardımıyla kimsenin olmadığı alanlarda aydınlatmanın kapatılması ve bu kontrollerin online & mobil sistemlerden takip edilmesi ile yüksek enerji tasarrufu sağlarken bina yönetimini de kolaylaştırıyor. Enerji takip sistemleri, faturalandırma, deprem, yangın v.s gibi afet durumlarında özel senaryoların hazırlandığı sistemlerin güvenlik düzenlemeleri de dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-100-milyon-euroluk-yatirimla-binalari-akillandiracak_145021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!