Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni Yatırım Paketinin Ayrıntılarını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Canikli, 'Yeni Yatırım Reform Paketi'ndeki vergilendirme, yabancı çalışanlar ve teşvikler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

yapi.com.tr/AA
Yeni Yatırım Paketinin Ayrıntılarını Açıkladı

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası 'Yeni Yatırım Reform Paketi' hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak paketi TBMM'ye sevk edeceklerini söyleyerek vergi ve ticaret kanunu ile ilgili çalışmalar olacağını açıkladı.

Yatırım maliyetini düşürecek damga/harç vergilerinde çalışma yapılacağını söyleyen Canikli, sözleşmelerde sadece bir nüshadan harç alınacağını duyurdu.

Canikli, kamu ihalelerinde iptal olması durumunda damga vergisinin iade edileceğini belirtti.

Şube açma ve şirket kapatma önündeki engellerin azaltılacağının altını çizen Canikli, Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik potansiyelinin artırılacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı, "Uluslararası şirketlerin bölgesel yönetim merkezlerine teşvik gelecek. Faizsiz finans sistemi önündeki engeller azaltılacak” ifadelerini kullandı.

'Taşeron'da teknik çalışmalar sürüyor

Taşeron işçilere yönelik düzenlemeye ilişkin Canikli, şunları söyledi: "Teknik çalışmalar devam ediyor Maliye Bakanlığımız bünyesinde, ilgili bütün bakanlıkların da katılımıyla. Türkiye'de çok büyük bir problemi çözecek olan bir düzenleme. Çok fazla teknik bileşenleri söz konusu. Her biri ayrı ayrı problem olan teknik detaylar var, onların çözülmesi gerekiyor. Şu an o aşamadayız. Takvim vermek istemiyoruz ama çok uzun zaman alacağını tahmin etmiyoruz."

Yabancı yatırımcıların sorunları ele alınacak

Konulardan birinin Türkiye'deki tarımın sorunları, daha etkili ve verimli hale getirilmesi için yapılabilecekler olduğunu aktaran Canikli, bununla ilgili kanun tasarısına esas olmak üzere bir sunumun yapıldığını bildirdi.

Canikli, ele alınan diğer konunun ise Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesi olduğuna değinerek, bununla ilgili birden fazla bakanlığı ilgilendiren, kapsamlı, gerçek anlamda sonuç alıcı hükümleri kapsayan bir çalışmanın sunulduğunu söyledi.

Söz konusu çalışmayla Türkiye'de yatırımın ve üretimin önünün açılmasına katkı sağlanmasının planlandığını ifade eden Canikli, çalışmanın özellikle doğrudan yabancı yatırımcıların sıklıkla karşılaştığı ve giderilmesini talep ettiği konuları da kapsayacağını vurguladı. Bu da son derece önemlidir. Özellikle uzun vadeli ihtiyaçlarımızın, tarım ürünleri ihtiyaçlarımızın, Türkiye'nin ihtiyaçlarının karşılanmasında çok ciddi katkı sağlayacaktır."

Yurt dışından toprak kiralanabilir

Nurettin Canikli, "Türkiye'nin tarım toprakları sonuç itibarıyla sınırlı, ülkemizin talepleri, tarım ürünlerine olan talepleri de daha yüksek oranda. Bunların karşılanması amacıyla başka ülkelerde verimli arazi kiralanması veya edinilmesi noktasında da etkili çalışmalar, sonuç alıcı çalışmalar gerçekleştirilecektir." dedi.

ETİKETLER: Nurettin Canikli
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yatirim-paketinin-ayrintilarini-acikladi_145164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!