Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

40 Bin İşçi Dağları Delip Tünel Açıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ve "21. yüzyılın Ferhatları" olarak nitelendirilen yaklaşık 40 bin işçi, türkülere konu olan geçit vermez dağlarda tüneller açarak ülkenin ulaşım ağının genişlemesine katkı sağlıyor.

yapi.com.tr/AA
 40 Bin İşçi Dağları Delip Tünel Açıyor

Adana, Samsun ya da Elazığ'daki ailelerini bırakıp ekmek parası peşinde koşan ve her biri ayrı bir hikayenin kahramanı olan binlerce tünel işçisi, aylarca sıcak yuvalarından ve sevdiklerinden uzakta, mesafelerin kısalması için mücadele veriyor.

Türkiye'nin dört bir yanındaki sarp dağların bir yakasından girip diğer yakasından çıkan "21. Yüzyılın Ferhatları" tünel işçileri, yüreklerinde taşıdıkları vatan sevgisiyle aşılmaz dağları delerek ırak yerleri yakın ediyor.

Karanlık tüneller içerisine sızan ışıkla adeta birer gölgeye dönüşen işçiler, molalarda, yanan ateş üzerindeki semaverin etrafında toplanarak demli çaylarını yudumluyor, söyledikleri türkülerle hasret giderip yorgunluk atıyor.

Bir türküye konu olan Kömürhan Köprüsü ve tüneli inşaatında çalışan işçilerden olan Osmaniyeli Hazım Başdoğan (54), 7 yıldır tünellerde alın teri döküyor.

Girdikleri her tünel sonunda gördükleri ışığın kendilerinde tarif edilemez heyecan ve mutluluk yaşattığını anlatan Başdoğan, duygularını "Tünelin açıldığını görünce insan ferahlıyor. Emeğin karşılığını alıyorsun, yollar kısalıyor. Ulaşım gayet güzel oluyor" sözleri ile ifade etti.

İşini şevkle yapan Adanalı Adem Köse (43) ise 3 yıldır çalıştığı tünelde elektrik işlerine bakıyor.

Gurbette olduğu için çocuklarını özlediğini dile getiren ancak "hayat devam ediyor" sözünü ekleyen Köse, yaptığı işin önemini şöyle aktardı:

"Ferhat, Şirin için dağları deldi. Bizler de vatan için dağları deliyoruz. Sonuçta insanımız, halkımız faydalanacak. Onlar için hizmet ediyoruz. Bizler de onların Ferhatlarıyız."

Kahramanmaraş'tan gelerek Hazım ve Adem ustayla aynı tünel inşaatında çalışan Hamza Doğan ise duygularını çay molasında seslendirdiği, "Kırmızı gül demet demet" türküsüyle dile getirdi.

Malatya'da yapımı süren Erkenek Tüneli'nin şefi Egemen On da kazı çalışmaları sırasında bazen sorunlar yaşadıklarını fakat tünelin iki ucunun birleşme anında geçmişe dönük tüm sorunları unuttuklarını belirtti.

Karayolları Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Cumhuriyet'in kuruluşundan 2003 yılına kadar 83 tünelin yapımı tamamlandı. Karayolları, 2003 ile 2015 yılları arasında ise 188 tüneli vatandaşların hizmetine sundu.

Çalışmalarıyla yolları kısaltmaya devam eden tünel işçileri, inşası süren 96 tünelde günlük ortalama 250 metre yol katediyor.

Rekorlara ve başarılara doymayan işçiler, Cumhuriyet'in 100. yılında tünel sayısını 470'e yükseltmek için gece gündüz demeden çalışıyor. 2023 vizyonu ile Türkiye'nin yol haritasını da değiştirecek olan "21. yüzyılın Ferhatları", bittiğinde toplam uzunlukları 700 kilometreye ulaşacak bu tünellerle 571 kilometrelik yolu kısaltıp 3 bin 23 dakikalık zaman tasarrufu sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-40-bin-isci-daglari-delip-tunel-aciyor_143707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!