Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye İşçi Ölümlerinde Rekor Kırdı!

İşçi ölümleri 2015’te rekor kırdı. Türkiye genelinde 1750 işçi meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybederken, bu kazalarda 52 çocuk can verdi

yapi.com.tr
Türkiye İşçi Ölümlerinde Rekor Kırdı!

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, Türkiye genelinde 2015 yılında meydana gelen işçi ölümlerinin istatistikleri ile meydana gelen ölümlerin nedenlerini “Adalet Arayana Destek Grubu” tarafından 490 sayfalık kapsamlı bir “Almanak” ile kamuoyuna duyurdu. ‘Almanak’ın en acı sayfaları, daha hayatlarının başında çalışırken yaşamını yitiren çocukların anlatıldığı bölümler.

“İş Cinayetleri 2015” başlıklı çalışmada, 2015 yılı içerisinde Türkiye genelinde 1750 işçinin yaşanan iş kazalarında hayatını kaybettiği, bunlardan 57’sinin çocuk işçi olduğu belirtildi. 2012 yılından bu yana özel olarak hazırlanan almanağın bu yılki sayısında, sağlıksız çalışma koşulların nedeniyle silikozis hastalığına yakalanan işçiler ve güvenlik tedbirleri yeterli olmayan maden işçilerinin yaşadıklarına bizzat kendi ağızlardan yer verildi;

‘Hastalığı bilmiyorduk bile’

Seramik Ustası Faruk Işılak: “Akşam işimiz bitince elimiz, yüzümüz, sırdan dolayı bembeyaz kesilir. Bir akşam mesai bitimi patron geldi. ‘Sizin hastalığınız silikozis hastalığı. Çaresi de yok!’ dedi yüzümüze karşı tehdit eder gibi. Hastalığı bilmiyorduk bile.”

Özel bir seramik fabrikasında çalışan Erdal Nugay ise slikosiz hastalığına nasıl yakalandığını şöyle anlatıyor: “2007’de midem delindi. Ameliyat oldum. Çok üstünde durmadım. Tedavimden sonra beni yine aynı işe, ara vardiyaya verdiler. 2009’da emekli olunca nefes darlığı başladı. Ağustos 2015’te kalp krizi geçirdim. Doktorum bypass için göğsümü açtığında akciğerlerimi görmüş, yüzde 50’si duvar olmuş. Artık baloncuk yapıyormuş ciğerlerim benim, nefes alırken tehlikeli duruma girmiş. Doktor müdahalesiyle kurtuldum.”

Daha 14’tüler

İşte Almanak’ta yer alan iş kazalarında yaşamını yitiren çocuk işçilerden bazıları:

Salih Sak (14): Uludere’de koyunları otlatırken kayalıklardan düşerek can verdi.

Hatice Dayanç (11): Burdur Bucak’ta tarlada çalışan çocuk tarım işçisi Dayanç, elini patos makinesine kaptırarak öldü.

Eyüp Ağırman (14): Babasıyla hayvanları otlatmaya giden Ağırman otlayan atın sürüklemesi sonucu Mardin Midyat’ta ödü

Bünyamin Buyun (14): “Çalıştığı inşaatın çay ocağında elektrik kaçağı nedeniyle akıma kapılan Buyun, Ankara Mamak’ta yaşamını kaybetti.”

Halil İbrahim Alış (14): “Yaşıtlarıyla birlikte çalışmaya gittiği meyve bahçesinde kullandığı traktörün dereye yuvarlanması sonucu boğuldu.

Mazlum Candede (14): Van’ın Zaho Yaylası’nda birlikte çobanlık yaptığı kişi tarafından av tüfeğiyle vurularak yaşamını yitrdi.

İnşaat kazaları birinci sırada...

2015 yılındaki iş kazalarının istatistikleri:

Yaşa göre: 2015’te 14 yaş ve altında 14 çocuk işçi; 15-17 yaş arası 35 çocuk-genç işçi; 18-27 yaş arasında 22 işçi; 28-50 yaş arasında 798 işçi, 51 yaş ve üstünde 432 işçi ile yaşı tespit edilemeyen 143 işçi hayatını kaybetti.

İş kollarına göre: 2015’te iş cinayetleri başlıca işkollarına göre şöyle dağılım gösterdi: İnşaat, yol işkolunda 418; tarımda 378; taşımacılıkta 219; belediye, genel işlerde 136; ticaret, büro, eğitim, sinemada 75; madencilikte 70; enerjide 48; metalde 46; gıda, şekerde 39; savunma, güvenlikte 35; sağlık, sosyal hizmetlerde 28; petrol, kimya, lastikte 21; gemi, tersane, deniz, limanda 20; çimento, toprak, camda 19; ağaç, kâğıtta 18; turizm, konaklama, eğlencede 13; tekstil, deride 13 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

İllere göre: İş cinayetlerinin en fazla meydana geldiği 10 ile ise şöyle: İstanbul 115, İzmir 84, Adana 78, Bursa 76, Konya 67, Manisa 54, Kocaeli 47, Ankara 42, Ş.Urfa 40, Kayseri 34 işçi.

ETİKETLER: işçi ölümleri
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-isci-olumlerinde-rekor-kirdi_144043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!