Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Maddede Ağaoğlu'nun Bakırköy 46'sına İtiraz

Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan Ağaoğlu'nun davalık "Bakırköy 46" projesi için konuşan avukat Atalay, "Bu rezaleti görmek için tapelere ihtiyaç yoktu. Tüm uygulamalar durdurulmalı" diyor.

yapi.com.tr
 5 Maddede Ağaoğlu'nun Bakırköy 46'sına İtiraz

Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre; yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınıp serbest kalan Ali Ağaoğlu ile ilgili gazetelerde bugün "Bakırköy 46" projesiyle ilgili ses kayıtları da yer aldı.

Veliefendi Hipodromu'nun karşısındaki "Bakırköy 46" projesiyle ilgili plan değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce reddedilmişti. Gerekçe kararda "yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırıcı, yeşil alan donatısını azaltıcı nitelik taşıdığı görülmüştür" denmişti.

"Projeler derhal durdurulmalı"
TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası'nın projeyle ilgili açtığı dava dilekçesinde "ayrıcalıklı imar hakları" yaratan imar planı değişikliğinin eşitlik ve hakkaniyete, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine uymadığı belirtiliyor. Dava avukatı Can Atalay, "Bu rezaleti görmemiz için telefon tapelerine gerek yoktu" diyor: "Biz 5366 sayılı yasa, Belediye Kanunu 73. maddesi, 6306 sayılı Afet Kanunu, yürütmeyi durdurmayı imkânsız hale getiren yasa değişiklikleri ve benzerlerinin ne için yapıldığını, kimlerin, nasıl bu mevzuattan yarar sağladığı biliyorduk. Bugün bunu herkes tartışıyor. Anılan mevzuat kapsamındaki tüm uygulamalar artık gayri meşrudur. Kentsel dönüşüm denen yağma kapsamındaki bu uygulamalar derhal durdurulmalı."

Ayrıcalıklı imar hakkı
Odalar, 8 Nisan'da açtıkları davada projenin imar planlarının yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep ediyor.
İşte beş soruda projeyle ilgili dava dilekçesine konu olan usulsüzlükler:


1- Özel mülkiyete konu bu alanda ayrıcalıklı bir imar hakkı yaratılıyor. Çevre yapılanma koşullarının çok üzerinde bir yapılaşma hakkı ortaya çıkıyor.

2- Mevcutta yer alan kamu alanı tasfiye ediliyor, yapı yoğunluğunu artırıcı ve çevreye emsal teşkil edici nitelikte yapılaşma şartları getiriliyor.
Kamu alanının işgali

3- Kamunun ortak kullanıma ayrılmış olan ve çevre sakinlerinin dinlenme, gezinti, piknik, eğlence amacıyla yararlanması için sosyal altyapı olarak ayrılması gereken bir alan, özel kullanıma hizmet verecek şekilde konut ve ticaret alanına dönüştürülüyor.

4- Yoğunluk ve inşaat hakkı artışı bölgede altyapı, ulaşım ve hizmet sorunlarını ortaya çıkaracak. Mevcut ulaşım altyapısına trafik yoğunluğu getirecek. Özellikle sabah zirve saatlerinde Bakırköy-Sarayburnu yönündeki yoğun trafik akımı ek yapılaşma ve fonksiyonel artış ile trafik sıkışıklığının artmasına neden olacak.
Silueti bozacak

5- Kıyı kesimine son derece yakın olan bu alan kent siluetini olumsuz yönde etkileyerek kent dokusuna aykırı bir durum oluşturacak. Benzer bir durum, dava konusu alana yakın bir başka kıyı bölgesinde (Zeytinburnu 16-9 Projesi) yaşanmış ve kent silueti ve çevresel kent dokusuna etkilerinin ne derece olumsuz olduğu açıkça görülmüştü.

Proje kapsamında inşaat ve satışlar devam ediyor. 45 bin metrekarelik alandaki proje kapsamında 1227 adet konut yapılacak. Fiyatlar 430 bin ile 6,9 milyon arasında değişiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-5-maddede-agaoglunun-bakirkoy-46sina-itiraz_115238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!