Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erdoğan Bayraktar da İstifasını Açıkladı

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında üçüncü istifa da geldi. Bu sabah görevden çekildiklerini açıklayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'den sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da istifasını açıkladı.

yapi.com.tr
Erdoğan Bayraktar da İstifasını Açıkladı

Öğlen saatlerinde NTV canlı yayınına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Bayraktar, operasyon dosyasında şahsını rencide edecek veya izah edemeyeceği hiçbir husus olmamasına rağmen kendisine istifa baskısı yapıldığını belirterek, kararını açıkladı.

Başbakan istifa etsin

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre de, milletvekilliği ve bakanlıktan istifa ettiğini açıklayan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

''Ben müsaadenizle basın açıklaması şeklinde çok kısa ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yok. Ancak Sayın Başbakan'ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir. Fakat rüşvet  ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın onayıyla yapıldı. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum.''

Güler ve Çağlayan'ın oğlu, 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanmış, bakanların, soruşturmaya ilişkin operasyonların hemen ardından Başbakan Erdoğan'a sözlü olarak istifalarını sundukları belirtilmişti.

Güler: Kirli bir tezgah

İçişleri Bakanı Muammer Güler, istifasını yazılı bir açıklamayla duyurmuştu.

"Oğlumun dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevinden affımı Sayın Başbakanımıza aynı gün şifaen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum".

İstifa kararlarıyla birlikte gözler, kabine rezvizyonuna çevrildi. Görevlerinden ayrılan bakanların isimleri, revizyonda değişecek bakanlar arasında geçiyordu. Başbakan Erdoğan'ın, bu hafta içinde revizyonu tamamlaması beklenirken, gün içinde de açıklama yapılması ihtimal dahilinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-bayraktar-da-istifasini-acikladi_115271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!