Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ABD'de Süren Kavga Dünya Ekonomisini Tehlikeye Atabilir

OECD uyardı: ABD’de bütçe ve borç tavanına ilişkin devam eden kavga, dünya ekonomik konjonktürünü tehlikeye atabilir. Uluslararası Para Fonu da (IMF) dünya ekonomisi açısından en büyük riski genç sanayi ülkeleriyle ABD’nin doğurduğunu söylüyor.

yapi.com.tr
ABD'de Süren Kavga Dünya Ekonomisini Tehlikeye Atabilir

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), ABD'de Barack Obama yönetimi ve Cumhuriyetçiler arasında devam eden tartışmaya dikkat çekerek, "ABD'deki siyasi blokaj, sadece gereksiz yere ABD'deki büyüme ve istikrarı değil, aynı zamanda dünya ekonomisini de tehlikeye atıyor" uyarısında bulundu. ABD'deki malî krizin dünya genelindeki ekonomik konjonktürü tehdit ettiğine işaret eden OECD açıklamasında, "ABD'deki durgunluk ne kadar uzarsa, kaygılar da o kadar artmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Resesyon uyarısı

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre organizasyon, ABD'deki borç tavanının zamanında yukarı çekilmemesi halinde, kalkınmakta olan ülkelerde gelecek yıl ekonomik büyüme büyük ölçüde yavaşlarken OECD üyesi 34 ülkenin de resesyona sürükleneceği konusunda uyardı. OECD açıklamasına ayrıca "Diğer olumsuz etkilerin boyutları ise sadece tahmin edilebilir" notunu düştü.

ABD Kongresi'nde Demokratlarla Cumhuriyetçilerin yeni bütçe konusunda anlaşamaması nedeniyle hükümet kepenkleri indirmek zorunda kalmıştı. ABD'de kamu kurum ve kuruluşlarının bir kısmı ekim ayı başından bu yana hizmet vermiyor.


IMF büyümeden ümitsiz

Öte yandan IMF'nin Washington'daki sonbahar genel kuruluna sayılı günler kala suratlar oldukça asıldı. Para Fonu, art arda altıncı kez dünya ekonomisi büyüme hızı tahminini düşürdü. Bu yıl yüzde 2,9, 2014 yılında ise yüzde 3,6 oranında büyümesi beklenen dünya ekonomisinin bu hedefleri tutturabilmesi için konjonktürün yeni şoklar geçirmemesi şart. Ancak, ABD 17 Ekim'de borçlanma üst sınırına varır ve fiilen temerrüde düşerse ağır şokları savuşturmak mümkün olmayacak.

Uluslararası Para Fonu baş iktisatçısı Olivier Blanchard, Amerikan bütçe harcamalarının geçici olarak durdurulmasının altından kalkılamayacak bir sorun yaratmayacağını söylüyor. Blanchard dünya ekonomisi tahmin raporu hakkında bilgi verirken, ABD ve diğer ülkelerde borç ödemelerinde düzensizliklerin baş göstermesinin ise önlenemeyeceğini teslim etti.

Riskli para politikaları

IMF uzmanları bütçe anlaşmazlığından başka merkez bankalarının uyguladığı aşırı gevşek para politikasını da endişeyle izliyorlar. Baş iktisatçı Blanchard, gevşek para politikasından çıkış planları yapma zamanının çoktan geldiğini. Ancak bu planları uygulamaya koymakta acele edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Blanchard'a göre ucuz para politikasından çıkış teknik problemler doğurmayacak. IMF uzmanı piyasaların büyük çalkantılar geçirmeden yeni ortama ayak uydurabilmesi için bu uygulamanın iyi anlatılıp koordineli yürütülmesinin şart olduğunu da sözlerine ekledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-suren-kavga-dunya-ekonomisini-tehlikeye-atabilir_113130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!