Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Yükselişini Sürdürüyor

Türkiye İMSAD inşaat malzemesi sanayi endeksleri Mart 2016 sonuçları açıklandı. Buna göre Mart ayında İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi mevsimsellik etkisi ve yaşanan iyimserlik sonucu artan faaliyetler nedeniyle yükselişini sürdürdü. Endeks Mart ayında 2,6 puan arttı ve 100 puan seviyesine çok yaklaştı.

yapı.com.tr
 İnşaat Malzemeleri Sanayi Yükselişini Sürdürüyor

Bileşik Endeks Mart ayında yurtiçi ve yurtdışında oluşan iyimser beklentilerden olumlu etkilenmiştir. Hava koşullarının iyi gitmesi de iç piyasa faaliyetlerini olumlu etkilemiştir. Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endeks birlikte artış göstermiştir. Faaliyet Endeksi Mart ayında en çok artan alt endeks olmuştur. Güven endeksinde artış Mart ayında kuvvetlenmektedir. Beklenti endeksinde ise tüm alt unsurlara dayalı bir artış yaşanmıştır.

Faaliyetlerde iç pazar destekli iyileşme yaşanıyor

Faaliyetler Mart ayında artışını sürdürmüştür. Mevsimsellik etkisi kuvvetlenmektedir. İnşaat malzemeleri sanayi faaliyet endeksi Mart ayında 3,6 puan artmıştır. Mart ayında hemen tüm faaliyetlerde toparlanma yaşanmıştır. Yurtiçi satışlarda Mart ayında bir önceki aya göre önemli bir artış olmuştur. İhracat Mart ayında da bir önceki aya göre artmıştır. Üretim ve cirolar özellikle iç satışlardaki artışa bağlı olarak hızla yükselmiştir. Mevsimsellik ile ekonomide göreceli iyimser beklentiler faaliyetleri Mart ayında çok olumlu etkilemiştir. Böylece Mart ayında faaliyet endeksi geçen yılın Mart ayının 5,0 puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Güven endeksi toparlanma eğilimine girdi

Dip seviyelere inen Güven endeksi Şubat ayından sonra Mart ayında da artmıştır. Güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan yükselmiştir. Küresel dalgalanmanın azalması, döviz kurlarındaki gerileme ve jeopolitik risklerin durağanlaşması Mart ayında güveni artırmıştır. Güven endeksini oluşturan alt değerlerin tamamında sınırlı artışlar yaşanmıştır. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven uzun süre sonra ilk kez 0,9 puan artmıştır. Ancak ekonomiye güven halen kırılgandır. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven de uzun süre durağan kaldıktan sonra artış eğilimine girmiştir. Yurtiçi ve ihracat pazarlarına yönelik güven toparlanma arayışını sürdürmektedir.

Beklentilerde iyileşme

Beklentiler Endeksi faaliyetlerdeki toparlanma ve yaşanan iyimserlik ile birlikte 2,6 puan artış göstermiştir. Beklentiler uzun süre sonra ilk kez iki ay üst üste iyileşmiştir. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde çok uzun süre sonra başlayan iyileşme sınırlı da olsa Mart ayında da sürmüştür. Ekonomik beklentilerin iyileşmesi sektörü de destekleyecektir. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi sipariş beklentilerdeki çok önemli bir artış yaşanmıştır. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ise en hızlı artış gösteren kalem olmuştur. Bahar aylarında kuvvetli üretim artışı beklenmektedir. Faaliyetler ile güven ve beklentilerdeki toparlanma daha kalıcı olmaya başlamıştır. Yılın ikinci çeyreğinde daha iyi bir performans gösterme olasılığı artmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-insaat-malzemeleri-sanayi-yukselisini-surduruyor_144310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!