Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Durağanlaştı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayındaki gerilemenin ardından durağanlaşarak, ekim ayında da aynı seviyede kaldı. Faaliyetlerde ise ekim ayında bir önceki aya göre önemli bir artış yaşandı. Buna karşın güven ve beklentiler eylül ayından sonra ekim ayında da gerileyerek dengelenen bileşik endeks durağanlaştı.

yapi.com.tr
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Durağanlaştı

Faaliyetler ekim ayında bir önceki aya göre önemli ölçüde arttı. Geçen ay uzun bayram tatili ile önemli ölçüde gerileyen faaliyetler eylül ayına göre önemli bir toparlanma gösterdi. Faaliyet endeksi ekim ayında 4,7 puan arttı. Faaliyet endeksi geçen yıl ekim ayı faaliyet endeksinin de 8,4 puan üzerinde gerçekleşti. Ekim ayında tüm faaliyetlerde bir önceki aya göre önemli artış yaşandı. Yurtiçi satışlarda ekim ayında bir önceki aya göre hızlı bir artış oldu. İhracat ekim ayında göreceli daha sınırlı bir artış gösterdi. Üretimde özellikle iç satışlardaki canlanmaya bağlı kuvvetli bir artış yaşandı. Faaliyetlerdeki artış ile cirolarda da yükselme ortaya çıktı. Eylül ayındaki durağanlığın ardından ekim ayında faaliyetler toparlandı, ancak toparlanmanın kalıcı olacağına dair henüz yeterli işaret bulunmadığı belirtildi.    

Güven Endeksi Ekim ayında geriledi

Ekim ayında güven endeksi sınırlı bir gerileme gösterdi. Güven endeksi bir önceki aya göre 0,7 puan düştü.  Böylece güven endeksinde iki ay üst üste gerileme yaşandı. Ağustos ayında güven kaybı durmuş ve sınırlı iyileşme ümit vermişti. Ancak eylül ayından sonra ekim ayında da güven unsurları zayıfladı. Güven seviyesi geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin de 5,6 puan altında kaldı. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven zayıfladı. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven ise sınırlı ölçüde geriledi. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven ise eylül ayından sonra ekim ayında da zayıfladı. İhracat pazarlarına yönelik güvende ise sınırlı bir kayıp oldu. Ekim ayında faaliyetlerdeki önemli toparlanmaya rağmen güven endeksinin zayıf kalması ekonomi dışı alanlardaki gelişmelerin güven üzerinde etkisini göstermektedir.

Beklenti Endeksinde de düşüş sınırlı kaldı

Beklenti Endeksi sınırlı ölçüde geriledi. Faaliyetlerde görülen artışa karşın yaşanan güven kaybı ile birlikte beklentiler de zayıf kaldı. Böylece beklentiler son iki ayda düştü. Beklenti endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 0,8 puan düştü. Beklenti endeksi geçen yılın aynı döneminin 1,9 puan altında kaldı. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde ekim ayında sınırlı bir gerileme yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayi beklentilerinde de çok sınırlı bir gerileme oldu. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişleri ekim ayında sınırlı bir artış gösterdi. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişleri durağanlaştı. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisinde ise iç siparişlerdeki sınırlı artışa bağlı olarak yükselme yaşandı. 

Yılın son çeyreğinde faaliyetlerdeki toparlanmanın kalıcı olmasının ancak güven ve beklentilerde yaşanacak iyileşmelere bağlı olacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemeleri-sanayi-bilesik-endeksi-duraganlasti_151946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!