Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da 100 Metrekarelik Evin Aidatı 1.800 Lirayı Buluyor

Aidat bedelleri hem ev sahiplerinin hem kiracıların en büyük kabusu olmaya devam ediyor. Adeta kira ile yarışan aidatlar özellikle yeni lüks projelerde hızla yükseliyor.

yapı.com.tr
 İstanbul'da 100 Metrekarelik Evin Aidatı 1.800 Lirayı Buluyor

İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan son araştırmaya göre bugün en yüksek aidat bedeli metrekare başına 18.83 lira ile İstanbul Şişli’de. Ankara’da en yüksek aidat 16 TL’ye aşarken, İzmir’de maksimum aidat metrekare başına 4.3 TL.

Büyük illerdeki konut projelerinde aidat bedelleri kiralarla yarışır hale geldi. Araştırma şirketi Reidin tarafından gerçekleştirilen ‘Konut Projeleri Aidat Değerleri’ araştırmasıyla il ve ilçe bazında aidat ortalamaları analizi yapıldı. Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde, oturumun başladığı konut projelerinde, metrekare bazında en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 18.83 TL ile İstanbul Avrupa yakasında yer alıyor. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Ankara’da metrekare başına en yüksek aidat 16 lirayı aşarken, İzmir’de en yüksek aidat bedeli metrekare başına 4.3 lira olarak hesaplandı. 100 metrekare bir evin maksimum aylık aidat bedeli İstanbul’da 1800 lirayı, Ankara’da 1600 lirayı aştı. İzmir’de ise aynı ev için ödenen en fazla aidat 430 lira. En düşük aidat bedellerinde ise Ankara metrekaresi 0.20 lira ile ilk sırada. Ankara’yı 0.21 lira ile İstanbul Anadolu yakası, 0.27 ile İstanbul Avrupa yakası ve 0.41 lira ile İzmir takip ediyor.

En düşük Silivri

Araştırma sonuçları, İstanbul’un iki yakası arasında da değer farklılıkları olduğunu gösteriyor. İstanbul’un ilçelerinde metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri metrekaresi 1 lira ile en düşük değere sahip. 18.83 lira ile en yüksek aidat değerine sahip Şişli,  6.43 TL ile en yüksek aidat ortalamasına da sahip. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde, rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek oluyor. İstanbul’da Şişli’den sonra aidat bedelleri en yüksek olan ilçeler sırasıyla Beşiktaş, Sarıyer, Kağıthane ve Bakırköy.

İzmir ve Ankara'da da cep yakıyor

Markalı konut projelerinin arttığı İzmir ve Ankara’da da metrekare başına aidat bedellerinde artış yaşandı. İzmir’de metrekare başına en yüksek adiat bedeli 4.35 lira, Ankara’da ise en yüksek 16.13 lira olarak belirlendi. İzmir’de en yüksek aidat Karşıyaka, Narlıdere ve Bornova bölgelerinde talep ediliyor. Ankara’da ise Çankaya, Etimesgut ve Keçiören bölgeleri en yüksek aidatların talep edildiği bölgeler olara öne çıkıyor. Araştırma sonucunu değerlendiren Reidin Türkiye Veri Araştırma Müdürü Hilal Erdoğan Şumnu, “Yapılan analizde, aidat değerlerinin en yüksek olduğu Şişli, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinin, aynı zamanda Reidin SED (Sosyo Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında da A+ seviyesinde olan ilçeler olduğu görülüyor. Buna göre, geçen sene olduğu gibi, bu sene de refah düzeyi ile aidat değerlerinin ilişkili olma durumu devam ediyor. Aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği söylenebilir ” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-istanbulda-100-metrekarelik-evin-aidati-1-800-lirayi-buluyor_142909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!