Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

CHP, '80. Madde'yi AYM'ye Taşıdı

CHP, yatırımların proje bazında desteklenmesi için çıkarılan yasanın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. İptali istenen maddeler arasında çevreci grupların tepkisini çeken 80. madde de bulunuyor.

yapi.com.tr
CHP, '80. Madde'yi AYM'ye Taşıdı

CHP, Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

CHP'den yapılan açıklamada, söz konusu kanunun toplam 14 maddesi için anayasaya aykırı olduklarından iptaline ve uygulanmaları halinde giderilmesi güç ya da olanaksız zarar ve durumlar olacağı gerekçesiyle AYM'ye başvurulduğu bildirildi.

Yüksek Mahkeme'den iptal davası sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulmasına için karar verilmesini de talep eden CHP'nin itiraz ettiği maddeler arasında çevreci grupların tepkisini çeken 80. madde de var.

80. madde

Bu maddeye göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmesine karar verilen yatırımlara ilişkin olarak Bakanlar Kurulu'na, proje bazlı yatırımlara diğer kanunlarla getirilen izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller ile diğer kısıtlayıcı hükümler için istisna getirilebilme veya yatırımları hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla yasal ve idari süreçlerde düzenleme yapılabilme yetkisi verilmesini öngörüyor.

AYM'ye yapılan iptal başvurusunda ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyduğu, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve il özel idareleri dahil mahalli idareler ve diğer kamu tüzel kişilerine ait taşınmazlar, kaynak veya irtifak haklarının, Bakanlar Kurulu kararıyla İçişleri Bakanlığı'na tahsis edilmesini öngören 32. maddesi de bulunuyor.

Yürürlük ve yürütme dahil toplam 82 maddeden oluşan 6745 sayılı yasa 7 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chp-80-maddeyi-aymye-tasidi_151720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!