Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

09 Aralık 2010
Zirve sonuca yaklaşıyor

İklim zirvesinde hükümetler düzeyindeki müzakereler 8 Aralık'ta başladı. Meksika’daki buluşmaya 30 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katıldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, zirve için tüm dünyadan gelen devlet ve hükümet başkanlarıyla bakanlara hitaben yaptığı konuşmada, "Elinizi çabuk tutun" çağrısı yaptı. Ban Ki Moon, kaybedilen her anın, ekonomik, ekolojik ve insanî açıdan ek masraflar doğurduğu uyarısında bulunarak "Burada Cancun'da ilerleme sağlamalıyız. Bu bir sürat koşusu değil, maratondur. İklim değişikliği bir gecede yaratılmadı. Bir gecede de çözülmeyecektir. Ancak birlikte yol alırsak, iklim değişikliği için etkili ve uzun vadeli bir çözüm bulabiliriz. Her ülke çözümün bir parçası olmalı, her ülke bir rol oynamalı" dedi.

Eşleşen Bakanlar - eşleşmeyen fikirler  

Müzakerelerin ikinci haftasında Bakanlar düzeyinde devam eden toplantılarda anlaşma sürecini hızlandırmak için Bakanlar ikili gruplar halinde çalışıyor. En sorunlu başlıklar olarak anılan salım azaltımı, iklim değişikliğine uyum, teknoloji transferi, gelişmiş ülkeler tarafından gelişmekte olan ülkelere yapılacak finansal yardım ve Kyoto Protokolü’nün geleceği konularında gelişmekte olan ülkeleden bir bakan ile gelişmiş ülkeden bir bakan eşleştirilerek çözüm yolları aranıyor. Ancak bu ilginç adım esnasında her iki ülke grubunun farklı yaklaşımları olduğu daha da açığa çıkıyor. Japonya’nın ilk günlerdeki Kyoto Protokolü’nün ikinci yükümlülük dönemini tanımayacağı yönünde ilginç atağına karşılık, küçük ada devletlerinin tarihsel sorumlulukları göz önüne alındığında gelişmiş ülkelerin sorumluluğuna atıfta bulunması buna bir örnek olarak karşımızda.

Kim ödeyecek tartışması  

İklim müzakerelerinin son günleri delegelerin oluşturulacak yeni ‘yeşil fon’ için tartışmalarına sahne oluyor. Gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere yapacağı iklim yardımları için oluşturulacak olan fona hangi ülkelerin ne kadar katkı sağlayacağı delegeler tarafından görüşülüyor. Fonun 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolar sağlaması bekleniyor. Cancun’ın en büyük başarısının , ‘Yeşil Fon’ üzerinde anlaşmaya varılması olacağı söyleniyor.

Aktivistlerden kısa kısa  

Cancun’daki iklim zirvesi’nin sonlarına doğru gelirken çeşitli kuruluşlardan aktivistlerin COP16 müzakereleriyle ilgili görüşleri şöyle:

Kristy Wright - Dünya Gelişim Hareketi: Çıkması gereken sonuçtan çok uzaktayız.
Bill Mc.Kibben -350.org Kurucusu: Amerika kendini fakir ülke konumuna sokup çoğu tarışmalara yön vermeye çalışıyor.
Octavio Rosas Landa – La Via Campesina: COP16’dan çıkacak yanlış çözümleri istemiyoruz. REDD istemiyoruz
Olegario Carillo – UNORCA Ulusal Lideri: Gelişmiş ülkeler REDD gibi doğru olmayan çözümlere yöneliyorlar.                                
  
Teknoloji transferinde son durum  

Müzakereciler ve uzmanlar tarafından müzakerelerin en önemli başlıklarından biri olan gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere temiz teknolojilerin transferi ayağında küresel bir anlaşmaya yakın olunduğu belirtildi. Ancak teknoloji finansmanının akışı, bu sistemin kimin tarafında yürütüleceği ve küresel fikri mülkiyet hakkının kapsamındaki kararlar ise halen cevaplanması gereken kritik noktalar olarak belirtiliyor. BMİDÇS Genel Sekreteri Figueres tarafından bu alanda atılan adımların geliştirildiği ancak hâlâ en son haline getirilemediği de belirtildi.
130 gelişmekte olan ülkenin oluşturduğu G77 Grubu, zengin ülkelerin yeşil teknolojilerini açık bir şekilde paylaşmalarını isterken dünyada düşük karbon enerji pantenlerinin en yoğun olduğu ABD ve Japonya liderliğinde zengin ülkeler ise bu fikre karşı çıkıyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/09-aralik-2010_96473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!