Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

10 Aralık 2010
Rusya: Kyoto’yu yenilemeyeceğiz

Cancun’da iklim müzakerelerinin son gününe girerken Rusya iklim değişikliği delegesi Alexander Berditsky, Rusya’nın Kyoto’nun yenilenmesine karşı olduğunu ve ikinci yükümlülük döneminde yer almayacağını belirtti. Müzakerelerin ilk günlerinde Japonya’da uzatılmış Kyoto Protokolü’nü imzalamayacağını ifade etmişti. Bu açıklamalarla gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin beklentilerinin farklı olduğu ve Cancun’da bağlayıcı anlaşma yolunda adım atılması yönündeki beklentilerin iyice zayıfladığı gözler önüne seriliyor.

Müzakerelerde son raund  

İklim zirvesinde son 24 saate girilirken, gelecek senenin ev sahibi Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma’da müzakerelere katıldı. ABD İklim Özel Temsilcisi Todd Stern’in ve diğer müzakerecilerin bir arada kapalı kapılar ardında dün gece yarısına kadar tartışamalara devam etti. COP16 Başkanı yaptığı açıklamada, Cuma gece geç saatlere kadar müzakerelerin son değerlendirmelerinin yapılacağını ve Güney Afrika’da gerçekleştirilecek COP17’ye bir müzakere belgesi çıkartılması için çalışılacağını belirtti. Gelinen nokta için yapılan değerlendirmelerde Solomon Adaları Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Collin Beck, Kyoto’nun geleceğinin herhangi bir şekilde riske atılamayacağını belirtirken, aslında tartışılan konunun yaşama hakkı olduğunu ve ekonomik çıkarlar ile bu tartışmanın insani tarafının kaybedildiğini belirtti. Bunun yanında çevreci gruplar dün Japonya Çevre Bakanı ile görüşerek Kyoto’nun ikinci yükümlülük dönemini tanımayacaklarına dair Japonya tarafından yapılan açıklamaları tekrar gözden geçirmeleri yönünde uyararak bu tarz bir yaklaşımın fosil yakıt endüstrisine bir hediye olacağını belirttiler.

Çıkmaz aşılacak mı?  

Müzakerelerde sona yaklaşılırken bazı gelişmekte olan ülkeler zorunlu azaltım yükümlülükleri konusunda karşıt görüşlerinden vazgeçiyor. Hindistan müzakerecisi Jairam Ramesh, “uygun hukuksal formda bütün ülkeler bağlayıcı azaltım yükümlülükleri almalı” dedi. Brazilya’nın iklim baş müzakerecisi Luiz Alberto Figueiredo Machado ise geçen yıl çözülemeyen konuların bu sene çözüleceğine dair güvenini ortaya koydu. Bloomberg Haber Ajansına yaptığı açıklamada müzakerelerde çözülemeyen konular hakkında ortak bir dil geliştirilmeye çalışıldığını, daha zamanının dolmadığını da belirtti.

İklim değişikliğiyle mücadelede rüzgâr enerjisi  

Uluslararası Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) 9 Aralık’ta bir açıklama yaparak rüzgar enerjisinin iklim değişikliğiyle mücadeledeki önemine dikkat çekti. Konsey açıklamasında, rüzgâr enerjisi ile gelişmiş ülkelerin Kopenhag’daki salım azaltımı taahhütlerinin yarısından fazlasının karşılanabileceğini belirtti.

Greenpeace, dünyaca ünlü yapıları suya batırdı  

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın son günlerine girilirken, Greenpeace, iklim değişikliğinin yarattığı tehlikeye dikkat çekmek için dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli yapıların modellerini Cancun’da denize batırdı. Aralarında Özgürlük Anıtı, Tac Mahal ve Eyfel Kulesi’nin de bulunduğu, yarısı suya batmış yapılarla, eğer tedbir alınmazsa karşı karşıya kalacağımız tehlikeye dikkat çekildi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/10-aralik-2010_96474.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!