Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1+1 Konut Havuzu Taşıyor!

Bekar, yeni evli ve yatırımcının ilk tercihi olan 1+1 konutlar gayrimenkul projelerinde baş rol oynuyor. Pastanın en büyük dilimini kapan küçük metrekareli konutlar bazı lokasyonlarda ciddi oranda yoğunlaşıyor. Peki önümüzdeki dönemde hangi bölgeler bu tip daire için doğru, hangileri yanlış adres olacak?

1+1 Konut Havuzu Taşıyor!

Esenyurt ve Beylikdüzü bölgesinde ihtiyaç fazlası 1+1 daire stokunun sorun yaşatacağını söyleyen Coldwell Banker Franchise Geliştirme Müdürü Oğuz Yarsoy, “Esenyurt’ta oluşan imar sorunları nedeniyle tüm dairelerin satışında zorluk yaşanıyor. Bunun dışında çok fazla bir 1+1 daire arzı var. Beylikdüzü ise genellikle çocuklu ailelerin yaşadığı bir bölge olması nedeniyle 1+1’lerin fazla talep görmediği bir bölge. Ayni şekilde, halen olmasa bile, Anadolu yakasında merkezden uzaktaki Tuzla, Pendik gibi bölgelerde de ileride ayni sorunlar yaşanabilir” diyor.

Daha kolay satılıyor

Yarsoy, en fazla 1+1 konutun Esenyurt, Beşiktaş, Maslak ve Ataşehir’de hayata geçtiğini söylüyor. İnşaat şirketlerinin daha kolay satabildikleri için 1+1 daire inşa ettiğini belirten Yarsoy, “Ancak, bazı lokasyonlar satın alanların bazıları için doğru seçim olmayabilir. Zira, 1+1 daire diğerlerine göre daha kısa süre kullanılabilir. Çocuk sahibi olanların bu evi uzun süre kullanmalı çok zor. Zaman içerisinde arz gittikçe fazlalaşacağı için ileride değerlendirmek zorlaşabilir. 1+1 daireler genellikle çocukları İstanbul’da okuyan diğer şehirlerdeki aileler, İstanbul’a çok sık seyahat eden işadamları, yeni evliler, ilk evini almak isteyen gençler, evini küçültmek isteyen yaşlılar, ve yatırım amaçlı almak isteyenler tarafından satın alınıyor. Bu nedenle, şehir merkezine, üniversitelere, iş merkezlerine, hastanelere, havalimanına yakın bölgeler daha doğru bir seçim. Şehirden uzaklaştıkça, ileride bu evlerin kiraya verilmesinin veya satılmasının zorlaşacağını düşünüyoruz. Bunun yan ısıra, bir sitede çok fazla sayıda 1+1 daire olması, diğer dairelerin satışını zorlaştırıyor, zira aileler çeşitli çekincelerle buralarda oturmak istemiyorlar” diye konuşuyor.

Aileleri yoğun olduğu yerlerde 1+1 mantıklı değil!

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Ispartakule bölgesinde 1+1 daire tipinin rağbet görmediğini söylüyor ve ekliyor: “Bölgede yoğun olarak aileler yaşıyor Esenyurt, Beylikdüzü ise özellikle 1+1 cenneti diyebiliriz. Ailelerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde yoğun 1+1 dışında daire üretmek çok mantıklı değil. Tabi ki bir miktar olmalı, çeşitlilik ve sinerji açısında olabilir ama sayısı bilimsel şekilde hesaplanmalı, arz-talep dengesine dikkat edilmeli.” Turgut 1+1 daire alacaklara tavsiyelerde bulunuyor. Öncelikle yatırımı bir süre sonra satmak için mi kiralamak için mi istenildiğine karar vermek gerektiğini söyleyen Yazıcı,”Ellerinde tutacaklarsa değerlenecek şehrin uzak bölgelerinden çekinmezler. Kiraya verecekler ise 1+1 kullananlar için bölgenin tercih edilebilirliğine bakmalılar. Toplu taşıma çok önemli.1+1 kullanıcıları genelde toplu taşımayı tercih edenlerdir” şeklinde konuşuyor.

EgeYapı küçük daireler cenneti Kartal’da geniş metrekareli evler yapıyor

EgeYapı 1+1 konut ve home ofis konut tipinin en yoğun olduğu bölgelerden Kartal’da Pega Kartal projesini hayata geçiriyor. Şirket projesinde stüdyo daireye ve 1+1'e yer vermiyor. Dairelerin büyük çoğunluğu geniş metrekareli olarak kurgulanıyor. Bu seçimlerini müşterilerinin isteklerine bağlayan EgeYapı Group Genel Müdür Yardımcısı Murat Aksoy, “Daha önceki projelerimizden edindiğimiz tecrübe ve bölgede yaptığımız fizibilite sonucu, daha büyük metrekareli ve daha geniş ailelerin rahatça yaşayabileceği türde 2+1, 3+1, 4+1 tipte dairelere ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Geçmiş yıllarda rezidans kavramı sadece daha küçük daireler için düşünülüp kullanılırdı, ancak son yıllarda rezidans konfor ve hizmetlerinin artık çocuklu aileler tarafından da talep gördüğünü söyleyebiliriz” diyor. Doğru lokasyonda doğru projelerin İstanbul’da her zaman talep göreceğini söyleyen Aksoy, orta ve uzun vadede İstanbul’da hiçbir konut tipinde arz fazlası olmayacağını ifade ediyor.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-1-konut-havuzu-tasiyor-_106982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!