Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Gayrimenkulde İstanbul'la Yarışıyor

EVA Gayrimenkul Değerleme'ye göre İzmir, gayrimenkulde İstanbul'la yarışıyor. Son yıllarda artan markalı konut projeleri nedeniyle İzmir'de bazı özel projelerde metrekare birim fiyatları 10 bin TL'ye kadar yükselmiş bulunuyor.

yapi.com.tr
İzmir Gayrimenkulde İstanbul'la Yarışıyor

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İzmir'in turizm dışında gayrimenkul sektöründe de hareketli günler yaşadığını ifade ederek; sektörün önde gelen temsilcilerinin İzmir'de önemli yatırımlara imza atmaya başladığını, bu gelişmeye bağlı olarak lüks konut projelerinde gözle görülür bir artış yaşandığını açıkladı. İstanbul dahil olmak üzere Türkiye geneliyle kıyaslandığında İzmir'in markalı ve lüks konut projelerinde payını hızla artırdığını belirten Akkaya; artık yalnızca İstanbul'un değil, İzmir'in de gayrimenkul yatırımı bakımından büyük fırsatlar sunduğunu savundu.

Yazlıklara ilgi arttı

Özellikle son yıllarda İzmirlilerin artık yalnızca başını sokmak için ev almadıklarını ifade eden Akkaya, İzmir’in uzun yaz sezonunu değerlendirmek ve yatırımlarını kâra dönüştürmek isteyen konut alıcılarının yazlık gibi ikincil konutlara da talep gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden biri olan İzmir'e yabancı yatırımcıların yoğun ilgi göstereceğini belirten Akkaya, mütekabiliyet yasasıyla birlikte özellikle Çeşme, Alaçatı, Urla, Kuşadası, Didim, Foça gibi turistik beldelere yoğun ilgi öngördüklerini ifade etti. Akkaya, Türkiye'de yabancılara en fazla konut satılan iller arasında istatistiklere bakıldığında Aydın ve İzmir illerinin ilk on arasında yer almasının da bunu doğruladığını vurguladı.  

Kentsel dönüşüm hızlanıyor

İzmir’in kanayan yarası olan çarpık kentleşmeye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projeleriyle dur dediğini ifade eden Akkaya, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

"Kentsel dönüşüm projeleriyle başta Yeşildere ve Uzundere Vadisi projeleri olmak üzere Uzundere, kuzeyde Emrez ve Aydın mahalle sınırı, güneyde Aydın-Çeşme Otoyolu ile doğuda Polis Lojmanları ve Emrez deresiyle çevrelenen alanda İzmir’in gelişmesi planlanıyor. Ayrıca Yeşildere aksında, Bornova ilçe merkez mahallerinde, Kadifekale’de ve Yeşilova- Altındağ aksında da kentsel dönüşüm projeleriyle lüks ve nitelikli konutlar yapılarak şehrin yeniden yapılandırılması amaçlanıyor. Liman arkasında yer alan Umurbey, Hilal ve Ege mahallerinde yaklaşık 30 hektarlık alanın 'Özel Planlama Alanı' ilan edilmesiyle bölgenin  turistik eğlence aktivitelerine yönelik bir çeşitliliğe katkıda bulunması, alternatif bir çekim merkezi haline getirilmesi ve bunu sağlarken bölgede yaşayanların kültürlerinin korunarak, ekonomik anlamda sürdürülebilir mekânsal bir yapının hayata geçirilmesi hedefleniyor”.

Yabancı ilgisi İstanbul'dan İzmir'e kayıyor

İzmir’in lüks konut tipindeki yapı stoğunun artışı ve birbiri ardına yapılan lüks nitelikli alışveriş merkezleri nedeniyle yatırımcı dev şirketlerin ve yabancı ortaklı firmaların gözünün İstanbul’un ardından İzmir’e kaydığını ifade eden Akkaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şehrin her yerinde yeni projeler yükseliyor. Bu açıdan bakıldığında şehir, kuzey ve güney aksında gelişim göstermekle beraber; batı aksında da gelişiyor. Kuzey aksında kentsel dönüşüm projelerinin de bulunduğu Anadolu Caddesi, İzmir- Çanakkale Otoyolu ve Girne Caddesi arasında kalan alanla Örnekköy ve Çiğli’nin üst bölgeleri son dönemde çıkışta olan semtler arasında yerini alıyor. Çiğli Ulukent’teki 35. Sokak Projesi ise bölgede göze çarpan projelerin başında geliyor. Özellikle son yıllarda İstanbul kökenli büyük geliştirme firmalarının İzmir’e gelmesi sözkonusu. Bu gelişimde İzmir’deki dinamiklerin değişmesi kadar İstanbul’da artık arsa bulmanın zor ve pahalı olmasının neden olduğunu düşünüyoruz”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-gayrimenkulde-istanbulla-yarisiyor_111828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!