Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1470 Köprü Daha Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan "Bu kapsamda 2003'ten bu yana toplam 116,6 kilometre uzunluğunda bin 634 yeni köprünün yapımını gerçekleştirdik. 2023 yılına kadar bin 470 yeni köprü daha inşa edeceğiz" dedi.

yapi.com.tr/AA
1470 Köprü Daha Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ulaşılır ve erişilir Türkiye hedefi doğrultusunda kesintisiz ulaşım için Türkiye'yi köprülerle donattıklarını belirterek, bu kapsamda 2003'ten bu yana 116,6 kilometre uzunluğunda bin 634 yeni köprünün yapımını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, hükümet olarak "ulaşılır ve erişilir Türkiye" hedefi doğrultusunda yol yapımına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Bu kapsamda 2003'ten itibaren 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarının ve mevcut yolların standartlarını yükselttiklerinin altını çizen Elvan, "2003'ten 2013 sonuna kadar geçen süreçte karayollarımıza 100 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Kaza kara noktalarını iyileştirdik. Yol kusurlu kaza oranını neredeyse sıfıra indirdik. Yollarımızın daha güvenli ve konforlu hale getirilmesiyle enerji ve zamandan sağlanan tasarruf da yıllık 11 milyar lirayı aşıyor" ifadesini kullandı.

Köprü uzunluğu 10 yılda yüzde 37 arttı

Köprü yapımı çalışmalarına da ayrı önem verdiklerini vurgulayan Elvan, bu kapsamda 2003-2013 arasında 116,6 kilometre uzunluğunda bin 634 köprünün yapıldığını belirtti. Söz konusu dönemde 717 köprünün bakım ve onarımını tamamlayarak hizmete verdiklerini ifade eden Elvan, şunları kaydetti:

"124 tarihi köprünün restorasyonunu da aslına uygun olarak bitirdik. Yaptığımız çalışmalar ile ülkemizdeki taşıt trafiğine hizmet veren toplam 428 kilometre uzunluğunda 7 bin 601 köprü sayısına ulaştık. 2003 öncesi 311,3 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğu, yüzde 37 artış gösterdi. Sadece 2013'te 15 kilometre 137 metre uzunluğunda 179 köprünün inşasını tamamladık. 83 köprünün bakım ve onarımını da yine geçen yıl bitirdik. Bugün itibariyle 64 kilometre uzunluğunda 457 köprü ve viyadükte çalışmalarımız sürüyor. 2023 yılına kadar da bin 470 yeni köprü daha inşa edeceğiz. Böylece 9 yıl içinde 573 kilometre uzunluğunda 9 bin 71 köprü ve viyadük sayısına ulaşmış olacağız."

"En uzun 3. asma köprü bu yıl açılacak"

Bakan Elvan, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Yolu'nda inşası süren Nissibi Köprüsü'nün de yapımının son aşamaya geldiğini belirtti.

Atatürk Barajı'nda su tutulması sonrasında söz konusu yoldaki köprünün su altında kaldığını ve ulaşımın feribotla sağlanabildiğini kaydeden Elvan, şöyle devam etti:

"Nissibi Köprüsü, bölgenin sosyo ekonomik kalkınması açısından çok önemli bir proje ve birçok ilin de bağlantısını sağlayacak. Bu nedenle büyük önem veriyoruz. Türkiye'nin en uzun üçüncü asma köprüsü olma özelliğini de taşıyan bu köprüyü inşallah yıl sonuna kadar tamamlayacağız."

Ağın Köprüsü açılıyor

Elvan, Elazığ-Arapkir ayrımı ile Ağın Yolu arasında yapımı süren ve Elazığ'ın yıllardır beklediği Ağın Köprüsü'nü de bu yıl hizmete açacaklarını bildirdi. Söz konusu yolun Keban Barajı sonrasında su altında kaldığını ve bu nedenle Ağın'a ulaşımın yıllardır feribotla sağlanabildiğini anımsatan Elvan, "Bu nedenle bu köprünün yapımına da ayrı bir önem verdik. Bu yıl içinde hizmete alacağız ve Ağın ilçesini tekrar kesintisiz kara ulaşımına kavuşturacağız" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1470-kopru-daha-geliyor_121956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!