Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Üçüncü Köprüye 'Kimyasal Ayak'

Sarıyer Demirciköy’de 3. köprü projesi kapsamında kurulacak tehlikeli madde kontrol parkı, köylüleri tedirgin etmeye başladı. Kimyasal ve yanıcı maddelerin köyün yakınında bulunmasının tehlikeli olduğunu belirten köylüler, hukuki yollara başvuracak.

yapi.com.tr
Üçüncü Köprüye 'Kimyasal Ayak'

Sol Gazetesi'nden Rıfat Doğan'ın haberine göre, İstanbul Sarıyer’de bulunan Demirciköy halkı son günlerde oldukça tedirgin. Tedirginliğin nedeni köyün yakınından geçecek 3. köprü geçiş yolu kapsamında yapılacak tehlikeli madde kontrol parkı. Köyün dibinde bulunan göletin kapatılmasıyla başlayan süreci takip eden köylüler ve DEKÇEV, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nden aldıkları bilgiyle şoke oldular. Bölgeye kimyasal ve yanıcı maddelerin bulunduğu parkın yapılacağını öğrenen köy halkı ve hukukçular harekete geçti, bu hafta sonu köyde eylem yapılacak.

DEKÇEV’den Zafer Fortacı, parkın köyün çok yakınında kurulduğunu belirterek, yaşanabilecek tehlikelere dikkat çekti. Fortacı, “kimyasal radyoaktif, yanıcı maddelerin yerleşim birimi olan köyün hemen yanında olacağını, bunun köylü yaşamı için büyük bir risk olacağını kaydetti. Güvenlik açısından köyün tehdit altında olacağını kaydeden Fortacı, çalışmanın yanında bulunan köy göletinin de sinek oluyor diye üstünün kapatıldığını belirtti.

Pazar günü eylem var

Yapılan çalışmayla köy yolunun da kapatıldığını dile getiren Fortacı, ulaşım için Kilyos’a gitmek zorunda kaldıklarını, fazladan 7-8 kilometre yürümek zorunda kaldıklarını ifade etti. Konunun uzmanları da soL’a yaptıkları açıklamada böyle tehlikeli madde kontrol noktalarının yerleşim birimlerinin uzağına yapılması gerektiğini, canlı yaşamını tehdit etmeyecek alanlara kurulması gerektiğini belirtti.

DEKÇEV, 9 Mart Pazar günü saat 12.00’de köy meydanında buluşma çağrısı yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopruye-kimyasal-ayak_117706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!