Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2010'da Yabancılara Gayrimenkul Satışı Yüzde 40 Arttı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen basın toplantısında, 'Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2010' raporu ile geçen yılın son çeyrek dönemini irdeleyen 'Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2010'da yer alan sonuç ve değerlendirmeler açıklandı. GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya,

yapi.com.tr / AA
2010'da Yabancılara Gayrimenkul Satışı Yüzde 40 Arttı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen basın toplantısında, 'Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2010' raporu ile geçen yılın son çeyrek dönemini irdeleyen 'Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2010'da yer alan sonuç ve değerlendirmeler açıklandı.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya , toplantıda yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünün 2010 yılının ilk yarısını normalleşme, ikinci yarısını ise büyümenin yeniden başladığı dönem olarak yaşadığını söyledi.

2010'da inşaat sektörünün tüm yıl toplamında yaklaşık yüzde 18'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Gökkaya, ayrıca 2010'un, yabancı yatırımcıların 2009 yılına oranla Türkiye'ye güveninin arttığı ve daha fazla yatırım yaptıkları bir yıl olduğunu dile getirdi.

Gökkaya, şunları kaydetti:

''2006-2008 yılları arasında 3 milyar dolara yakın olan yabancılara yapılan gayrimenkul satışı, 2009 yılında 1.8 milyar dolar gerilemiş, 2010 yılında ise tekrar 2.5 milyar dolara yükselmiştir. PwC ve Urban Land Instutute'nin (ULI) şubat ayında açıkladığı 'Avrupa Gayrimenkul Piyasalarında Gelişen Trendler 2011 Raporu'nda İstanbul, yeni gayrimenkul alımlarında ilk sırada yer aldı. Bu rapor, GYODER olarak sürekli gündeme getirmeye çalıştığımız mütekabiliyet sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur. 2010 yılında yabancılara yapılan gayrimenkul satışı geçen yıla göre yüzde 40 artarak 2.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yabancıların Türkiye'ye olan güveni ve iştahı artmaya devam ediyor. Mütekabiliyet sorunun aşılması halinde bu tutarın rahatlıkla 5 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini öngörüyoruz''.

''İnşaat yatırımları canlanıyor''

İnşaat yatırımlarındaki yüzde 18 oranında büyümeye dikkati çeken Gökkaya, konut kredilerindeki artışa da işaret etti.

Gökkaya, ''Konut yapı ruhsatlarında 2010'da geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 35 gibi ciddi bir artış gözlemlendi. Konut arzında, konut yapı ruhsatları daire sayısı verilerine göre 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre iki katı bir artış görülmekte olup, alınan konut yapı ruhsat sayısı 817 bin 92 ile tüm zamanların rekorunu kırmıştır'' dedi.

2010 yılının, en fazla konut kredisi kullanımının İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere 5 büyük ilde yoğunlaşarak yaşandığı bir yıl olduğunu ifade eden Gökkaya, tüketici finansmanında ise konut kredisi faizlerinin düşerek, yıl ortalamasında yüzde 1'in altında seyrettiğini, ancak 4. çeyrek verilerine baktıklarında faizlerdeki bu düşüşün yerini yükselişe bırakmaya başladığını gördüklerini kaydetti.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Gökkaya, 2011'de inşaat sektöründeki büyüme beklentisine ilişkin, ''2010 sonu değerlendirmemizde, yüzde 8 ile 10 arasında büyüme öngörüsü bildirmiştik. Son ruhsat alımları ile bu beklentimizin üzerinde inşaat sektörünün yüzde 10-15 büyüyeceğini söyleyebiliriz'' diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010da-yabancilara-gayrimenkul-satisi-yuzde-40-artti_86630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!