Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2013 Defalarca Değişen İmar Yönetmeliklerinin Yılı Oldu

2013 yılında yönetmeliklerde çok sık değişiklikler olduğuna dikkat çeken ve bu değişikliklerin bitmek üzere olan ya da şantiyesi devam eden projelerde revizyonları Mimarlar Workshop Kurucusu Mehpare Evrenol, yoruma açık maddelerin kesin tanımlamaları yapılmadıkça sektörün yaşadığı sıkıntının 2014’te de devam edeceği uyarısında bulundu.

yapi.com.tr
2013 Defalarca Değişen İmar Yönetmeliklerinin Yılı Oldu

2013'e dair değerlendirmesinde inşaat sektöründe Türkiye’nin her anlamda kendisini ispat ettiği bir yıl olduğunu kaydeden ve verimli geçen bir yıldan sonra önemli olanın büyümeyi sürdürmek olduğunu vurgulayan Mehpare Evrenol, bunun da yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle bağlantılı olduğuna dikkat çekti. 2013 yılında yönetmeliklerde çok sık değişiklikler olduğunu ifade eden Evrenol, “2013 yılında yönetmeliklerde çok sık değişiklikler oldu. Bu değişikliklerden ötürü bitmek üzere olan projeler yanında şantiyesi devam eden projelerde de revizyonlar yapılmak zorunda kalındı. Yönetmeliklerdeki yoruma açık olan maddeler yüzünden ciddi sıkıntılar yaşandı. Bu maddelerin kesin olarak tanımlamaları yapılmadıkça, sektörün yaşadığı kaos ne yazık ki 2014’de de devam eder” şeklinde konuştu.

Ruhsat aşamasında her şey ince elenip, sık dokunmalı

Ülkemizde sektörün yaşadığı en büyük sıkıntılardan birinin zamanında yapılan uyarı ve itirazlara rağmen verilen izinlerin, inşaatın bir kısmı tamamlandıktan sonra iptal edilmesi olduğuna değinen Evrenol; sözlerine şöyle devam etti:

“Yılın sonuna doğru, tüm sivil toplum örgütlerinin ve mimarların ikazlarına rağmen, ruhsat verilmiş bir projenin İstanbul tarihi yarımada siluetine olumsuz etkisi nedeniyle belli katlarının tıraşlanması doğrultusunda çıkan yargı kararına şahit olduk. Aklımıza Dolmabahçe’de, elinde yıkım kararı ile kapısında arbedelerin yaşandığı, bugün artık boğazın 'simgelerinden' biri olmuş, yeni yönetmelik değişiklikleri ve dönüşüm yasaları kapsamında yıkılıp daha yüksek olarak yapılmasının bile beklenebileceği gökdelenin inşa süreci geldi. Süreci ilgiyle izlemeye 2014’te de devam edeceğiz gibi gözüküyor. Ne yazık ki bu tarz olayları hep yaşadık, yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz gibi gözüküyor. Bu yüzden hiç kimseyi zarara uğratmadan en başında ruhsat verilirken her şeyin ince elenip, sık dokunması gerekiyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2013-defalarca-degisen-imar-yonetmeliklerinin-yili-oldu_114927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!