Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

280 Milyon Euro’luk Tulip Davası Türkiye Lehine Sonuçlandı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş tarafından ihale edilen 'İstanbul Bahçeşehir Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi' ile ilgili Hollandalı Tulip Real Estate and Development Netherlands BV şirketi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tahkim davası sonuçlandı.

yapi.com.tr
280 Milyon Euro’luk Tulip Davası Türkiye Lehine Sonuçlandı

Emlak Konut GYO'dan yapılan yazılı açıklamada, 'İstanbul Bahçeşehir Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'ni, çoğunluk hisseleri bir Hollanda şirketi olan Tulip Real Estate and Development Netherlands BV’ye ait olan Tulip Gayrımenkul Geliştirme ve Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Türk ortakları FMS, Mertkan ve İlci firmalarından oluşan ortak girişiminin üstlenildiği anımsatıldı.

Açıklamada, "Sözleşmenin işin süresinde tamamlanmadığı gerekçesi ile 18 Mayıs 2010 tarihinde Emlak Konut GYO tarafından feshedilmesi üzerine, Hollandalı şirket Tulip BV tarafından, kendilerine yeterli süre uzatımı verilmeksizin sözleşmenin haksız olarak feshedildiği ve Türkiye’deki yatırımlarına devlet müdahalesi ile el konulduğu; böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin Hollanda Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki 'Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Hakkında Anlaşma'dan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal ettiği iddiası ile 11.10.2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı Dünya Bankası tarafından kurulan ICSID (Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Merkezi) nezdinde tahkim davası açılmıştır" denilerek; davada Tulip BV'nin yaklaşık olarak 280 milyon euro olduğunu iddia ettiği zararının faizi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nden tazminini talep ettiğine dikkat çekildi.

Tulip BV’yi Amerikalı hukuk şirketi Crowell&Moring'in; Türkiye Cumhuriyeti’ni ise Kuseyri Hukuk Bürosu, İsviçreli Lalive Law Firm ve Amerikalı Nixon Peabody LLP temsil ettiği davanın sonucu hakkında da şunlar söylendi:

"Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın  tanıklık yaptığı duruşmaya Türkiye Cumhuriyeti adına Başbakanlık Başhukuk Müşaviri Av. Sami Arslan Aşkın, Emlak Konut GYO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Yönetim Kurulu Üyesi Aliseydi Karaoğlu ve Genel Müdür Murat Kurum katılmıştır. Söz konusu dava 25 Şubat 2014 tarihinde karara bağlanmış olup, 10.03.2014 tarihinde açıklanan kararda, davacı Tulip BV’nin tüm taleplerinin reddine karar verilmiştir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/280-milyon-euroluk-tulip-davasi-turkiye-lehine-sonuclandi_118119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!