Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da Dev Bir Arsa Daha Satılıyor

Geçtiğimiz yıl 3.25 milyar lira değerinde halka arz yapan ve geliri ile arsa yatırımı yapacağını açıklayan Emlak Konut GYO ilk seçimini yaptı. Şirket, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Sarıyer İstinye Mahallesi’ndeki 158 dönüm arsasına talip oldu.

yapi.com.tr
İstanbul'da Dev Bir Arsa Daha Satılıyor

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), mülkiyeti Hazine’ye ait İstanbul Sarıyer’deki toplam 158 bin 497 metrekarelik taşınmazın özelleştirme kapsamına alınmasına karar verdi. Poligon Tepeüstü’nün hemen karşısında bulunan ve Sabancı At Çiftliğine komşu olan arazi aynı zamanda Reşitpaşa’daki borsa binasının içinde bulunduğu arazi ile Şahintepesi olarak bilinen bölgeyi kapsıyor. 6 parsel, 158 dönümlük arsaya talip olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), teklif dosyasını verdi. Geçici teminat bedeli olarak 50 milyon lira, arsanın şartname bedeli için ise 50 bin lira ödendi. 

Turizm imarı var

Bundan sonraki aşamada ÖİB teklifleri inceleyecek ve firmaları görüşmeye çağıracak. Teklif veren şirketlerle pazarlık yapan ÖİB açık arttırma da yapabilecek. 4 firmanın dosya aldığı ihalede en büyük şansın Emlak Konut’ta olduğu belirtiliyor. İstanbul’un en değerli arsalarından birine talip olduklarını söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Emsal değeri 1 olan arsada terklerden sonra 110 bin metrekare alan kalır. Eğer arsayı alırsak çok az bir kısmını konuta bırakırız. Kalan yerler otel, apart, restoran ve ticari birim olur. Maliyetlerimizi hesapladıktan sonra projeyi ya biz tek başımıza yaparız ya da ihaleye çıkarız” dedi.

Merkez ilçeleri inceliyor

Emlak Konut GYO’nun Sarıyer dahil tüm arsa yatırımları için 5 milyar lira bütçe ayırdığı iddia ediliyor. Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, İstanbul’un merkezi ilçelerindeki bir çok arsaya yöneldiklerini belirterek, “Halka arzdan sağladığımız geliri arsa yatırımına çevireceğiz. Sağladığımız geliri kasada tutmak yerine ortaklarımızın kazanacağı projeler yapmak istiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-dev-bir-arsa-daha-satiliyor_117324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!