Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2B Başvuru Süresi Uzatılmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2-B ile ilgili başvuru süresinin uzatılmayacağını söyledi

yapi.com.tr/AA
2B Başvuru Süresi Uzatılmayacak

TBMM Genel Kurulu'nda, tarımda kullanılan 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 70 yerine yüzde 50 olarak belirlenmesini öngören yasa teklifinin görüşmelerine başlandı.

MHP Grubu adına konuşan Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, ''Hükümet, 2-B'de sınıfta kalmıştır. Çünkü bu işe para gözüyle bakmıştır, bütçeye kaynak aktarılması için kullanmıştır'' dedi.

Teklifle düzeltilen tasarı ilk gündeme geldiği zaman, tasarının o şekliyle kabul edilmesinin sıkıntı yaratacağını söylediklerini ifade eden Yılmaz, ''Kademe kademe bizim dediğimiz yere geliyorsunuz'' diye konuştu. Yılmaz, 2-B'nin ev sahibi olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Meclis'te bulunması gerekirken, burada olmadığını kaydetti. Yılmaz, ''Orman Bakanlığı topu tamamen Maliye Bakanlığı'na atmış'' dedi.

Teklifin ''yangından mal kaçırırcasına getirilmemesi gerektiğini'' ifade eden Yılmaz, bu teklifle köylünün uzun yıllardır kullandığı topraklarını almasının zorlaşacağını bildirdi. Yılmaz, köylünün 2-B düzenlemesine karşı çıktığını, hatta bir köylünün ''Gerekirse üzerimize benzin dökerek kendimizi yakacağız, buna karşı çıkacağız'' dediğini anlattı.

''Bir işe yaramaz''

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 2-B'nin 42 yıldır Türkiye'nin gündeminde olduğunu kaydetti. Hükümet'in bu teklifle, ''Biz aslında yanıldık, fiyatlar yüksek geldi. Fiyatları aşağı çekersek rezil oluruz, o yüzden bu düzenlemeyi getirdik'' dediğini iddia eden Hamzaçebi, teklifle bedeli ödeme taksitlerinin artırıldığını söyledi.

Hamzaçebi, ''Taksit süresini artırmanız bir işe yaramaz, sorun, bedel yüksek. Taksiti artıracağınıza gelin bedeli düşürün, o zaman sorun çözülür'' diye konuştu. Teklifin ihtiyacı çözmeyeceğini, tam tersine sorun yaratacağını savunan Hamzaçebi, ''Gelin düzeltelim. Vatandaş tapusunu istiyor, 'geleceğimi göreyim' diyor ama siz buna yanaşmıyorsunuz'' dedi.

''Tekrar orman alanı oldu''

AKP Rize Milletvekili Nusret Bayraktar ise 2-B arazisinin ne kadar olduğu ile ilgili çalışma yapılmadan önce, 2-B arazisinin 410 bin hektar olduğunu tahmin ettiklerini ama çalışma yapıldıktan sonra 2-B arazisinin 345 bin hektar olduğunun ortaya çıktığını belirterek, ''Yani 70 bin hektar tekrar orman alanı oldu'' dedi.

2-B arazilerinin köylülere bedelsiz verilemeyeceğini belirten Bayraktar, ''Bu konu yarın referanduma götürüldüğünde, 750 bin kişiyi ilgilendiren bu konu ile ilgili olarak, 75 milyon kişi 'benim yerim yok, o yüzden bedelsiz verilemez' diyebilir'' dedi.

'Kronik sorunlardan biri...''

Teklif üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, teklifle, ödeme güçlüğü dikkate alınarak düzenleme yapılığını belirterek, ''724 bin hak sahibi ve 308 bin hektarlık araziden bahsediyoruz. Türkiye'nin kronik sorunlarından biridir. Bu sorunun çözümü konusunda yasanın birkaç kez gelmesi arzulanması bile sorunun büyüklüğü ve ödeme güçlüğü dikkate alınarak, sağlıklı sonuca ulaşılması için önemlidir'' diye konuştu.

2-B başvurularında süre uzatımı yapılmayacağını bildiren Çelik, bir milletvekilinin ''Rayiç bedellerin tespitine il başkanlarının dahli var mı?'' sorusuna, bedel tespit komisyonu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Çelik, ''Bu kadar ciddi, önemli ve büyük çaplı bir konunun siyasete malzeme yapılmayacağını da hepimiz bilmekteyiz'' dedi.

Tapu iptal davalarının ayrı bir konu olduğunu kaydeden Çelik, ''Ormandan tapu iptaline yönelik bir çalışma yürütülüyor. Mülkiyet ihtilaflarından vazgeçilirse kanun kapsamında değerlendirileceğini belirtmek istiyorum'' diye konuştu.

Önemli bir düzenlemenin görüşüldüğüne işaret eden Çelik, gelinen noktada kullanıcıların belirlendiğini, iade edileceklerle ilgili düzenlemenin yapıldığını söyledi. ''Kolay bir konu değil. Mümkün mertebe az hatayla ya da hatasız sonuçlandırılması için tüm yetkililer parsel, arsa bazında çalışmalarını sürdürmektedirler'' diyen Çelik, muhalefet milletvekillerinin kendilerine yönelik ''top çeviriyorsunuz'' sözlerine katılmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Çelik, sonuç almak istediklerini vurgulayarak, ''Bedelsiz verilmesi kulağa hoş gelebilir ama yeni bir haksızlığı, hukuksuzluğu doğuracaksa buna sizler de katılmazsınız. Kullanıcıları, hak sahipleri var. Onlar dikkate alınarak rayiç bedel yüzde 70'ten yüzde 50'ye çekilerek meydana gelen sorunun çözümü için önemli bir adım atılıyor'' dedi.

611 bin 714 taşınmaz için belirlenen kullanıcı sayısının 725 bin 447, başvuru sayısının ise 511 bin 290 olduğunu bildiren Çelik, TİGEM arazileri için öngörülen başvuru süresinin dolduğunu, bu arazilerin mülkiyetinin Hazine'ye ait olmadığı için düzenleme yapılmadığını söyledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-basvuru-suresi-uzatilmayacak_105169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!