Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Havaalanında ‘Yabancı’ İstemiyor

İstanbul’a yapılacak 3. havaalanı ihalesine girme kararını bu ay netleştireceklerini söyleyen Akfen’in patronu Hamdi Akın, “Yabancı ortak arayışımız yok” dedi.

yapi.com.tr
3. Havaalanında ‘Yabancı’ İstemiyor

Akfen Holding, 2012 yılı finansal sonuçlarını İMKB’ye bildirirken aynı anda basın toplantısında gazetecilerle paylaştı. Milliyet'in haberine göre, geçen yıl 671 ile rekor net kar açıklayan Akfen Holding’in 2012 yılı finansallarının değerlendirilmesi yapılırken Hamdi Akın’ın salona girmesiyle gündem bir anda İstanbul’a yapılması planlanan 3. havalimanı ihalesine döndü. Akfen Holding İstanbul‘un 3. havalimanına talip mi? Talip. Yabancı ortak aramıyor ama bu kararlar henüz kurumsallaştırılmış değil. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın toplantıda bu yöndeki soruları şöyle yanıtladı:

“Henüz ihaleye katılım konusunda bir karar almış değiliz. Nisan ayı ortasında, yönetim kurulumuz bu konudaki kararını verecektir. Ama arkadaşlarımız hem finansman konusunda hem de sahada çok ciddi bir çalışma içindeler. 3. havaalanı 10 milyar dolarlık yatırım değeri ile bu bölgede belki de dünyada yap-işlet-devret modeliyle yapılan en büyük proje. İhalenin ertelenip ertelenmeyeceği hükümetimizin vereceği bir karar. Bizim erteleme gibi bir talebimiz yok.”

3 milyar TL yatırım

TAV olarak teknolojinin tamamına sahip olduklarının altını çizen Akın şöyle devam etti: “Havaalanı yapım ve işletmesinde bölgenin en büyük şirketiyiz. Dolayısıyla ihaleye girmek söz konusu olursa başka bir yabancı ortak arayışımız yok. Bizim bu büyük tecrübemize değer katacak başka bir grup yok.

Ancak ihaleye girip aldıktan sonra belki finansman konusunda bir ortaklık düşünülebilir. O zaman bakılır.”

Akfen’in geleceğe yönelik yatırımları hakkında da bilgi veren Hamdi Akın, önümüzdeki 3 yıl için taahhüt edilen yatırım miktarının 4.5 milyar lira seviyesinde olduğunu, Akfen Holding’in iştirak edeceği yatırım tutarının ise 3 milyar TL olacağını söyledi. Bu arada Akfen, iştiraki TAV’da yaptığı hisse satışının finansallara katkısıyla 2012 yılını 671 milyon TL net dönem kârıyla (Yüzde 1603 arttı) tamamladı.

2012 finansal sonuçlarına göre şirketin öz sermayesi ise 2011 yıl sonuna göre yüzde 49 artışla 1.715 milyon TL oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havaalaninda-yabanci-istemiyor_106955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!