Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ, Havaalanı Diye Ucuza Arazi mi Kapatıyor?

3. havalimanı inşaatında geri sayım devam ederken civar köylerde TOKİ büyük bir kamulaştırma hamlesine girişti. Ancak bu köylerden Eyüp İlçesi’ne bağlı olan Akpınar köyü ve Arnavutköy'e bağlı Yeniköy'de TOKİ’yle halk arasında kamulaştırma fiyatları konusunda sıkıntı yaşanıyor… İddia ise TOKİ’nin havalimanı adı altında ucuza arazi kapatıyor olması…

yapi.com.tr
 TOKİ, Havaalanı Diye Ucuza Arazi mi Kapatıyor?

Akpınar Köyü, 3. Havalimanı’nın bir kısmının yapılacağı bir alan. Köyde kamulaştırma kapsamına girecek 60 parsel arazi bulunuyor. Bu 60 parsel alanın 12 parseli madencilikle uğraşan şirketlere ait. Bu şirketler arasında Ozon Maden’in 1, Topkara Madencilik’in 1 parseli bulunuyor. 10 parsel ise Akçelik Madencilik’e ait. Akçelik Madencilik’le TOKİ'nin arasında ise kamulaştırma bedelleri arasında yaşanan sıkıntı mahkemeye taşınmış durumda. Hürriyet Gazetesi'nden Can Mumay'ın haberine göre, Akçelik Madencilik’in avukatı Kemal Altın, TOKİ’nin havalimanı adı altında çok büyük bir kamulaştırma yaptığını söylüyor. Altın’ın iddiasına göre TOKİ arazileri ucuza kapatıp ilerde bu alanlara lüks konutlar yapacak. Altın, “TOKİ rezerv arazi biriktireceğim diye pek çok alanı ucuza kapatmaya çalışıyor. Söz konusu kamulaştırma alanlarının asıl bedeli metre kare başına 400-500 lira arasında. TOKİ ise metrekare başına 22.5 lira veriyor” diye konuştu.

Kararın iptali için dava açtı

Kamulaştırma kararının iptal edilmesi için 5. 6. Ve 7. İdare mahkemesine dava açtıklarını söyleyen Altın vatandaşların ciddi anlamda mağdur olduklarını ifade ediyor. Altın, “Vatandaşlar aylar önce kendilerine metrekare başına 500 lira veren müteahhitlere arazilerini vermedi. Şimdi ise devlet metrekare başı 22 lira gibi bir fiyattan bahsediyor” dedi. Altın Eyüp Belediyesi’nin bile fiyat tespit ederken metre kare fiyatını 47 lira olarak belirlediğini anlatıyor. Akçelik firması ile TOKİ arasında arazi konusunda dava halen devam ediyor.

Kamulaştırma kararıyla ilgili olarak konuşan Akpınar Köyü Muhtarı Ali Genç ise, “Bu tür olaylar vatandaşımızı tedirgin ediyor. Arazilerin fiyatları belirlenirken tespit komisyonunun içinde ben de vardım. Göktürk’te arazi başına 3 milyon lira istenebiliyor. İleride bu bölge daha değerli hale gelecek” dedi.

Tarımla geçiniyorlar

Kamulaştırma sonucunda yapılması beklenen lüks konutlara da değinen Genç, “Vatandaşın yerleri ellerinden ucuz fiyata alınıp yerine lüks konut yapılırsa bu olmaz. Burada elit kesimde bizlerle birlikte yaşamak zorunda. Empati yapılması gerekiyor” dedi. Kamulaştırmanın sıçradığı diğer bir köy ise Yeniköy. Yeniköy Muhtarı Timur Çelik, kamulaştırma için verilmesi gereken bedellerin korkunç düşük olduğunu söyledi. 22 lira ile 55 lira arasında metrekare başına bedel biçildiğini ifade eden Çelik, “Vatandaşlar 300 lira istiyor. Bu insanların bir kısmı tarım yaparak geçiniyorlar. TOKİ bunu hiç düşünmüyor. İnsanlara arazileri için 40 bin lira gibi bir para verilirse tarımla geçinen biri ne yapar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-toki-havaalani-diye-ucuza-arazi-mi-kapatiyor_116060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!