Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İhaleden Çok Sonrasındaki Demeçler Üzdü

22 milyar 150 milyon Euro gibi rekor fiyatla sonuçlanan üçüncü havalimanı ihalesinde son ana kadar yarışan TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ihale sonrası demeçlerden rahatsız. Akın, ihaleyi kazanan grupta yer alan Limak Holding’in Başkanı Nihat Özdemir’in sarf ettiği sözlere çok üzüldüğünü belirtti.

yapi.com.tr
İhaleden Çok Sonrasındaki Demeçler Üzdü

TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, üçüncü havalimanı ihalesinde TAV olarak yer almalarına rağmen belirledikleri rakamın çok üzerine çıkılmasından dolayı çekildiklerini söyledi. İhaleyi kazanan grupta yer alan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in ihaleden sonra sarf ettiği sözlere üzüldüğünü belirten Akın, “Herkesin garip karşıladığı ifadeler olduğu için çok üzüldüm. Şimdiye kadar hiçbir rekabette böyle bir olay yaşanmadı. Rekabet ihale odasında olur ve biter. İhaleyi kaybedebilirsiniz veya kazanabilirsiniz. İhale sonrası Nihat Bey’in söylediği sözleri yadırgadım doğrusu. İhaleyi kaybetmekten daha çok bu sözlere üzüldüm.” dedi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre üçüncü havalimanı ihalesinin Türkiye için önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Akın, iyi odaklanıldığı takdirde finansman da bulunabileceğini ifade ederek, “Bu proje Başbakan’ın gözbebeği. Böyle bir projenin akamete uğramaması lazım. İnşallah hem maddi hem manevi anlamda hep birlikte yardımcı olalım. Maddi olacak olanlar bankalar, manevi olacak olanlar da bizleriz. Bu büyüklükteki projelerde kredi verenler hiçbir pürüz istemez. Projeyi alan arkadaşlara ‘hayırlı olsun’ demekten başka bir şey düşmez” ifadelerini kullandı.

Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Skytürk360 TV’de yayınlanan Üç Nokta programında önemli açıklamalarda bulundu. Akın, Atatürk Havalimanı’nın üçüncü havalimanı devreye girdiğinde kapatılacağını belirterek, ancak TAV’ın mağdur olmayacağına dikkat çekti:

“Bakanlık yazılı olarak bize bunu bildirdi. Dolayısıyla orada bir mağduriyet söz konusu değil. Bunların hepsi planlandı, konuşuldu ve şartnamelere konuldu. Ondan sonra ihaleye çıktı”.

Atatürk Havalimanı’nda pistlerde trafik sorununun olmadığını, apron ve terminal sıkıntısının yaşandığını dile getiren Akın, terminal binasının büyütüleceğini belirtti.

"İDO'da geçen yıl hata yaptık"

İDO’da geçen yıl fiyat politikasında hata yaptıklarını yineleyen Akın, yönetim kurulu üyesi olmamasına rağmen haklı eleştiriler karşısında krizin çözümü için müdahil olduğunu söyledi. “Biz hatamızı fark ettik ve üzdüğümüz Bursa halkının gönlünü geri kazandık. Şu anda yönetim gayet başarılı.” diyen Akın, kendilerine alternatif seferler düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait BUDO’dan rahatsız olmadıklarını kaydetti. BUDO’nun halkın menfaatine çalışmaya devam edeceğine fakat bunun sürdürülebilir olmayacağına dikkat çeken Akın, “BUDO şu an para kazanmıyor. Bursa daha çok bizim hedef şehrimiz. Çünkü Bursalılar İDO’yu çok kullanıyorlar. Bursalılar İstanbul’a bu şekilde gidip geliyorlar. Onun için biz Bursa halkını referans almalı, onlara daha fazla hitap etmeliyiz. Onların taleplerine daha fazla kulak kabartmamız gerek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihaleden-cok-sonrasindaki-demecler-uzdu_109609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!