Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3. Havalimanı Bankaları Havalandıracak!

Son yılların en yüksek tutarlı projesi 3. Havalimanı ihalesi öncesinde, bankalar potansiyel yatırımcılarla görüşmeler yapıyor. Yerli-yabancı bankaların konsorsiyum halinde finanse etmesi beklenen bu büyük proje, 4-5 milyar Avro’luk kredi potansiyeli yaratacak

yapi.com.tr
3. Havalimanı Bankaları Havalandıracak!

Bireysel ve KOBİ bankacılığındaki rekabet son yıllarda altyapı ve özelleştirmelerle birlikte proje finansmanı tarafına da taşındı. 2013 gerek özelleştirmeler gerekse köprü-otoyol, havaalanı, Salıpazarı Limanı, kamu-özel sektör işbirliği (PPP) modeli kapsamında yapılacak hastaneler ve kentsel dönüşümle birlikte çok hareketli ve yoğun geçecek. Bankacılar bu projelerin 2013'de 15-20 milyar dolarlık kredi potansiyeli oluşturmasını beklerken, en büyük projelerin başında ise 7 milyar Avro’ya mal olacağı tahmin edilen 3.Havalimanı ihalesi geliyor. 3 Mayıs'taki ihale öncesi bankalar yatırımcılarla ön görüşmelerini sürdürürken, 4-5 milyar Avro'luk bir kredi potansiyeli yaratacağı tahmin ediliyor. Akşam Gazetesi'nin haberine göre bankalar projenin büyüklüğünden dolayı yerli-yabancı bankalar tarafından oluşturulacak konsorsiyum tarafından finansmanın gündeme geleceğini belirtiyor.

Kredi koşullarını iş planı belirleyecek

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel: "Finansman ihtiyacı ihaleye ilgi gösteren yatırımcıların geliştirdikleri iş planına bağlı. Yatırımın finansmanı için geçerli olacak faiz ve ödeme koşulları gibi ana ticari koşullar da yine iş planı, alan sponsor grubu ve nihai finansman yapısına göre farklılık gösterecek. En temel başarı faktörü, bankalar-idare ve yatırımcı arasında hayata geçirilecek risklerin, dengeli paylaştırıldığı dokümantasyon altında gerçekleştirilmesi olacak."

Yerli-yabancı konsorsiyumu şart!

Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, havalimanı ihalesindeki yatırım tutarının, sadece Türkiye değil dünyadaki örnekleri ile karşılaştırıldığında da yüksek tutarlı altyapı projeleri arasında yer aldığını vurgulayarak "Bu projenin yerli-yabancı bankalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından finanse edilmesinin gündeme geleceğini ön görüyoruz. Ekiplerimiz yatırımcılar ile ön görüşmeleri sürdürüyor" diye konuştu.

35 milyar dolarlık yatırıma destek verecek!

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Feza Tan, son yıllarda özelleştirmeler, satın almalar, enerji ve alt yapı yatırımlarında büyük artışlar yaşanmasının, proje finansmanı kredilerinde hızlı bir trendin yakalanmasında etkili olduğunu vurgulayarak, "Özelleştirme programı ve kamu yatırımları dikkate alındığında Sağlık Bakanlığınca Kamu - Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında ihaleye açılan hastaneler de dahil olmak üzere, yerli ve yabancı finans kuruluşlarınca toplamda en az 35 milyar dolarlık yatırım için bankacılık sektöründen finansman sağlanacak" diye konuştu.

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Bala Yücel, "3.havalimanı çok büyük bir yatırım ve zor bir inşa süreci olacak. Şu anda bu projelerin pek çoğunu inceleme aşamasındayız ve bu yıl proje finansmanı kapsamında vereceğimiz 650 milyon dolar kredi içine bu projelerin bir kısmı da muhakkak dahil olacak" dedi.

Havalimanın kredisi 4-5 milyar Avro’yu bulur

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bilgiç, "Bu yıl ülkemiz için büyük önem taşıyan pek çok yeni proje gündemimizde. 3. havalimanı ihalesinin tahmini kredi beklentisi de 4-5 milyar Avro civarında olacak. Yatırım tutarı, kredi potansiyeli ve ödeme koşullarını ise ihaleyi kazanacak olan firmanın projesi ve bu projeden elde edilebilecek gelir beklentisi belirleyecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimani-bankalari-havalandiracak-_106730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!